A A+ A++

Wicestarosta Paweł Kobielusz reprezentował Powiat Oświęcimski na dzisiejszych uroczystościach 78. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. krwawej niedzieli. Tylko w tym jednym dniu z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące polskich mieszkańców Wołynia.

W wyniku skoordynowanych działań ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN i UPA w latach 1943-45 w bestialski sposób życie straciło około 100 tys. Polaków mieszkających na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej.

Tegoroczne obchody tej tragicznej i bolesnej rocznicy w Oświęcimiu, podobnie jak w latach poprzednich zorganizował Klub Samborzan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na czele z nieocenionym prezesem Włodzimierzem Paluchem.

Obchody rozpoczęły się przed południem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu mszą św. w intencji pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Następnie przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci środowisk kresowych przeszli na cmentarz parafialny, by pod tablicą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wartę honorową, podobnie jak w poprzednich latach, wystawiła Jednostka Strzelecka 2004 Oświęcim.

Musimy pamiętać, co się wydarzyło 78 lat temu na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jak mówił ksiądz podczas dzisiejszej homilii, „przypominać należy w każdej chwili”, ale też uświadomić młodemu pokoleniu, że nie zależy nam na zemście, chcemy pojednania obu narodów – powiedział Włodzimierz Paluch, po czym odczytał przygotowany specjalnie na tę uroczystość wiersz autorstwa pochodzącego z Sambora oświęcimskiego poety Andrzeja Winogrodzkiego.

W dzisiejszych uroczystościach rocznicowych w Oświęcimiu uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych – oprócz wicestarosty Pawła Kobielusza reprezentującego Powiat Oświęcimski, obecny był zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania i zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał wraz z radnym Jackiem Mydlarzem. Obecne były także władze Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej – dyrektor Dorota Mleczko i wicedyrektor Aleksandra Bibrzycka. Na cmentarzu parafialnym, pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej, kwiaty złożyli i zapalili znicze także reprezentanci środowisk kresowych.

Następnie uczestnicy obchodów udali się do Oświęcimskiego Centrum Kultury, gdzie w tutejszej restauracji odbyło się spotkanie Kresowian i miłośników Kresów Wschodnich.

Fot. RL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrnette przedpremierowo w Ostrowcu [FOTO]
Następny artykułBetlej: Zapowiedź czwartej fali zakażeń rzuca cień na turystykę