A A+ A++

reko2.jpeg reko1.jpeg reko3.jpeg

Stulecie rekordu temperatury odnotowanego na terenie prószkowskiej Pomologii, było okazją do zainstalowania dużo bardziej nowoczesnego urządzenia, za pomocą którego wykonano nowy pomiar, dokładnie o tej samej godzinie co wiek temu, czyli o 13.48.  Porównano odczyty starej i nowej stacji z pomiarem z 29 lipca 1921 r. 

– 33 C wskazał termometr rtęciowy starej stacji, 30,33 C elektroniczny nowej – zatem rekord nie został pobity – ogłosił o 13.48 Jacek Lipok, prorektor uczelni ds nauki.

Nowa stacja będzie przede wszystkim służyć Uniwersytetowi Opolskiemu w ramach projektu związanego z badaniami w zakresie przemysłu rolno-spożywczego, dofinansowenemu przez Urząd Marszałkowski ze środków UE. 

– Nowe urządzenie jest nie tylko dokładniejsze, może też prowadzić częstszy pomiar i lepszy monitoring parametrów, wysyłając je również drogą elektroniczną – dodaje Marek Wilanowski z firmy Metos Polska. – Dla nas ważne jest, że stacja mierzy nie tylko parametry meteorologiczne, ale także ważne dla rolnictwa, bo to przyda się naszym naukowcom – podkreśla Tomasz Ciesielczuk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii UO. – To pierwszy element większej instalacji, jaka powstaje na tym obiekcie – dopowiada Grzegorz Sawicki, dyrektor projektu Prószkowskiej Pomologii.

O historii rekordu, mniej znanych szczegółach związanych z historią Pomologii i nadziejach na rozwój tego miejsca związanych z projektem Uniwersytetu Opolskiego, dofinansowanym przez powiat kwotą 1,5 mln zł,  mówił podczas wczorajszego jubileuszu upamiętniającego historyczny rekord starosta Henryk Lakwa oraz dyrektor Pomologii Prószków, szkoły prowadzonej przez nasz powiat. Częścią tego jubileuszu, zorganizowanego przez UO, był montaż nowej stacji,  pomiar temperatury i konferencja popularno – naukowa.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Opolski realizuje projekt, w ramach którego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie, mają powstać uprawy doświadczalne, a w Opolu (przy ulicy Oleskiej) laboratoria działające zarówno na rzecz uczelni, jak na potrzeby przemysłu rolno-spożywczego. Projekt ma się zakończyć w marcu przyszłego roku.

reko4.jpeg reko5.jpeg reko6.jpeg reko7.jpeg reko8.jpeg reko9.jpeg reko10.jpeg reko9.jpeg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPanoramiczne porażki XI – Biedne zwierzęta
Następny artykułUpływ czasu pokazany na zdjęciach XVIII