Jednogłośnie radni Rady Powiatu w Opatowie uchwalili budżet na 2023 rok.
– Z dumą muszę powiedzieć, że jest o 72 procent większy od budżetu w 2019 roku, na rozpoczęcie tej kadencji – podkreślił Tomasz Staniek, starosta opatowski.
Po stronie wydatków widnieje kwota 151.076.371,62 złotych. Dochody oszacowano na 137.136.194,62 złote. W 2023 roku na inwestycje samorząd przeznaczy 37.397.773,62 złote.
– Dziękuję radnym za jednogłośne i zgodne głosowanie – zauważył starosta.
Jednymi z najważniejszych inwestycji realizowanych w 2023 roku będą:
- Budowa Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej w miejscu po dawnej Cukrowni we Włostowie. Prace rozpoczną się jeszcze tej zimy. Dzięki inwestycji, powstaną nowe miejsca pracy i powiat umocni się gospodarczo.
- Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. Ogromna inwestycja w budynku Szpital św. Leona w Opatowie dzięki której poprawi się efektywność energetyczna i powstaną znaczne oszczędności na prądzie i ogrzewaniu.
- Remonty dróg powiatowych, budowa chodników i przejść dla pieszych oraz niezwykle ważne opracowanie dokumentacji projektowej dzięki której w przyszłości, można sięgnąć po dofinansowanie na modernizację dróg. Obecnie, aby w ogóle ubiegać się o dotację, należy mieć gotowy projekt inwestycji.
- Przebudowa i termomodernizacja budynku po dawnej szkole w Ciszycy Górnej z przeznaczeniem na placówkę opiekuńczo – wychowawczą dla dzieci niepełnosprawnych.
- Przebudowa układu pomieszczeń w Starostwie Powiatowym oraz dostosowanie budynku do wymogów ppoż.
- Przebudowa parteru w budynku szpitala z przeznaczeniem na rehabilitację (zostanie przeniesiona z wyższego piętra)
- Kontynuacja przewozów pasażerów autobusami Powiatowego Zakładu Transportu w Opatowie. Dalszy ciąg likwidacji tak zwanych białych plam transportowych. Czas pokazał, że utworzenie PZT było bardzo dobrą decyzją. Mnóstwo pasażerów korzysta z komunikacji. Samorząd inwestuje w tabor. Niedawno zakupiono drugi, duży autobus.
Jak wyjaśniał starosta, Powiat Opatowski jest jednym z nielicznych powiatów w kraju bez złotówki zadłużenia.
– Dzięki temu, mamy ogromną zdolność do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Na pewno sięgniemy po wiele programów (w tym na budowę dróg, chodników, przejść dla pieszych), które zostaną uruchomione w 2023 roku – dodał samorządowiec.
Wciąż znaczną część wydatków budżetowych pochłania oświata i pomoc społeczna.
Deficyt 13.940.177 złotych zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS