A A+ A++

„200 tys. zł na wymianę dachu na budynku hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przekaże powiat bielski” – poinformowała rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej Magdalena Fritz. To efekt decyzji radnych powiatowych z ostatniej, sierpniowej sesji. Dotacja ma wesprzeć Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, które prowadzi jedyne w mieście stacjonarne hospicjum.

Jak wyjaśnia starosta bielski Andrzej Płonka, pojawiły się możliwości wsparcia przez samorząd placówki borykającej się z różnymi wyzwaniami. „Stąd decyzja, żeby przekazać tę sprawę pod obrady Rady Powiatu” – tłumaczy i przypomina, że finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia „jest kiepskie”.

Dyrektor bielskiego hospicjum przy ul. Zdrojowej Urszula Cichoń wyjaśnia, że chodzi o całkowitą wymianę pokrycia dachowego o powierzchni 660 m kw. Dach na ok. 10-letnim budynku zaczął przeciekać wokół okien dachowych. Groziło to zalewaniem pokoi pacjentów. Koszt to prawie 600 tys. zł.

Bielskie hospicjum stacjonarne ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 21 łóżek, jednak pacjentów jest dużo więcej – zajęte są wszystkie dostępne miejsca, których jest 28, a i tak stale jest kolejka chorych do przyjęcia. „Od lipca tego roku weszły nielimitowane świadczenia, jednak na zapłatę za wszystko, co wykonamy ponad kontrakt możemy poczekać kwartał lub nawet 2 kwartały. Jeśli chodzi o kontrakt, to NFZ przekazuje środki tylko na pacjenta, które pokrywają 60 proc. kosztów jego utrzymania. Resztę musimy uzbierać albo skredytować. Stąd prośba do starosty o pomoc” – dodaje Cichoń.

Dyrektor przypomina, że hospicjum cały czas musi liczyć na wsparcie darczyńców – podczas zbiórek lub w postaci wpłat na konto bankowe, albo w ramach akcji „Pola Nadziei”, w której biorą udział szkoły z Bielska-Białej i sąsiednich powiatów.

Budowę bielskiego hospicjum stacjonarnego zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy Kościołami katolickim i ewangelickim. Placówka ruszyła 8 lat temu.

Pobyt dla pacjentów jest bezpłatny. Przyjmowane są osoby w różnym wieku i w różnych stanach. Od początku funkcjonowania hospicjum placówka przyjęła ponad 1000 pacjentów w hospicjum stacjonarnym i prawie 200 w hospicjum domowym, które prowadzone jest od czterech lat.

Hospicjum zatrudnia pracowników: pielęgniarki, salowe, fizjoterapeutę, farmaceutę, psychologa, opiekunów medycznych, portiera i konserwatora w jednej osobie. Cała administracja hospicjum jest ograniczona do trzech etatów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРоссийская атака на учебное заведение в Полтаве: возросло количество погибших и раненых
Następny artykułHit Netflixa niebawem powróci. Platforma szykuje się do wielkiej premiery