A A+ A++

Podsumowanie po wakacjach

Czas po urlopach to dla wielu osób nowe otwarcie. Jedni wracają do pracy z radością, inni – z oporami, a jeszcze inni decydują się na zmianę pracy.

Wakacje to też często czas refleksji. Czy jestem tu gdzie chcę być? Jeśli nie, to jakie kroki podjąć, aby się tam znaleźć? Dla wielu osób to właśnie czas wakacyjnych urlopów jest zaczynem do decyzji, które będą podejmować w kolejnych miesiącach. Tak było u mnie (decyzje o zmianie pracy dojrzewały w mojej głowie zazwyczaj w wakacje) i z tego co widzę po Waszych mailach – tak jest również u Was. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy w te wakacje uznali, że pora coś zmienić i pójść dalej. 🙂

Wakacje już na dobre się skończyły i pomyślałem, że to dobry czas na małe podsumowanie. Poniżej publikuję listę wszystkich artykułów opublikowanych w tych letnich miesiącach, bo moje wakacje w tym roku były dosyć pracowite. Warto zerknąć na tę listę, bo być może coś Cię ominęło podczas wyjazdów, a jest tam sporo wartości i perełek.

Dodatkowo poniżej przedstawiam też pokrótce plan publikacji na najbliższy czas (czytaj: najbliższe miesiące).

Zapraszam do krótkiej lektury.

Jak prowadzić własną firmę – konkretne podpowiedzi

W lipcu na blogu dominowała tematyka własnej firmy i przeróżne zagadnienia z nią związane. To temat bliski mojemu sercu, bo z jednej strony – to właśnie własna firma daje największą szansę na znaczące zwiększenie tempa zarabiania pieniędzy oraz budowania oszczędności na przyszłość, ale z drugiej strony – posiadanie własnej firmy wiąże się także z licznymi wyzwaniami i zagrożeniami, którymi pracownicy etatowi w ogóle nie muszą zaprzątać sobie głowy. Absolutnie kluczowe jest więc mądre prowadzenie biznesu.

Poniżej przedstawiam wpisy w kolejności zalecanego czytania, a nie chronologicznej. Wszystkie powinny ułożyć się w spójną całość.

1)

Firma jednoosobowa i praca w domu

Firma jednoosobowa i praca w domu

W lipcu minęło 7 lat prowadzenia mojego bloga i jednocześnie nieco ponad 6 lat prowadzenia mojej blogowej firmy (założyłem ją nieco później). Z tej okazji podzieliłem się wynikami, które zbliżały się już do 11 milionów złotych przychodu i  8 milionów dochodu (przed opodatkowaniem).

Wyniki finansowe bloga Jak oszczędzać pieniądze

Wyniki finansowe bloga Jak oszczędzać pieniądze

W tym odcinku opowiedziałem także o tym:

  • dlaczego praca w domu jest jednocześnie świetna i fatalna,
  • zdradziłem jak narzucam sobie dyscyplinę (pomimo, że nikt mnie nie pilnuje),
  • jak radzę sobie z brakiem kontaktu z innymi,
  • jak poprawiam komunikację ze współpracownikami,
  • jak próbuję udźwignąć ciężar odpowiedzialności (rosnący wraz ze wzrostem świadomości do jak dużej liczby osób mówię) i jak zwalczam syndrom oszusta,
  • jak dbam o to żeby się nie zamartwiać i wielu innych rzeczach…

Mam nadzieję, że te przemyślenia będą pomocne w decyzji, czy aby na pewno chcecie prowadzić firmę zbliżoną w sposobie działania do mojej.

2)

Firma czyli Ty

Firma czyli Ty

Ten wpis to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy zastanawiają się po co właściwie im firma i czy zakładając ją przypadkiem nie wpadają w pułapkę konieczności wiecznej budowy coraz większej firmy. To recenzja świetnej książki „Firma czyli Ty” (ang. „Company of One”), która doskonale pokazuje, że decyzja o byciu małą firmą nie musi być tylko etapem przejściowym do czegoś większego. Może być celem i długoterminową strategią biznesową.

To manifest budowania firm, które chcą pozostać małymi i unikać nadmiernego wzrostu. To jasna lampa na drodze tych przedsiębiorców, którzy z premedytacją chcą budować firmy jednoosobowe – bez zapracowywania się i jednocześnie dające właścicielom szansę na korzystanie z uroków życia. Bardzo polecam właśnie takie podejście! To ta jasna strona posiadania małej firmy, która z założenia ma służyć założycielowi (a nie założyciel jej).

3)

Paul Jarvis Company of One

Paul Jarvis Company of One

Uzupełnieniem recenzji książki „Firma czyli Ty” jest blisko godzinna rozmowa z jej autorem – Paulem Jarvisem. To materiał obowiązkowy dla wszystkich właścicieli małych firm. Rozmawiamy między innymi o tym:

  • Jakie są główne powody, dla których Paul nie chce powiększać swojej firmy?
  • W jakich rodzajach działalności można zastosować strategię pozostawania małą firmą jednoosobową?
  • Dlaczego Paul uważa, że należy otwarcie dzielić się swoją wiedzą i pomysłami?
  • Dlaczego warto posiadać wątpliwości co do własnej nieomylności?
  • Co Paul zmieniłby teraz w opublikowanej już książce?
  • Dlaczego warto upraszczać swój biznes i jak to robić?
  • Kiedy podjąć decyzję o ewentualnym porzuceniu projektu i jak o tym zdecydować?
  • Jaka jest rola ego w biznesie? Kiedy pomaga a kiedy przeszkadza?

Myślę, że ta rozmowa jest trochę jak detox dla tych wszystkich właścicieli małych firm, którzy wpadli w pułapkę myślenia, że skoro nie powiększają własnej firmy i nie chcą tego robić, to robią coś źle. Paul pokazuje, że wcale tak nie musi być.

4)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

A to z kolei odcinek dla tych wszystkich właścicieli firm, którzy nie chcieliby zostawić swojej rodziny z potencjalnie dużym problemem w przypadku swojej śmierci. Wspólnie z Rafałem Szymkowiakiem przedstawiamy trzy scenariusze sukcesji w biznesie, czyli sposoby na świadome, wcześniejsze zadbanie o los firmy, gdy nas zabraknie:

  1. Pozostawienie firmy rodzinie.
  2. Wprowadzenie do firmy zewnętrznego menedżera przy założeniu, że własność firmy pozostanie w rodzinie (większościowa lub całościowa).
  3. Sprzedaż biznesu – najlepiej jeszcze za życia właściciela.

Zdecydowanie warto posłuchać i podjąć działanie, bo statystyki w zakresie świadomego przygotowywania się na wypadek śmierci są dramatyczne. Według danych UNICEF w Polsce testament sporządza ok. 13% osób, podczas gdy za granicą jest to ok. 40%. Jeszcze gorzej wygląda przygotowanie do sukcesji przez przedsiębiorców. 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Po pół roku jej działania zarządcę sukcesyjnego ustanowiło zaledwie ok. 5000 firm, podczas gdy w Polsce mamy około 2 miliony działalności gospodarczych.

Nominacja #ZCWP do nagrody Economicus 2019!

W wakacje wydarzyła się jeszcze jedna fajna rzecz. Moja książka została nominowana do nagrody w konkursie Economicus (dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych) organizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna w kategorii „najlepszy poradnik ekonomiczny”. Miło 🙂 Rozstrzygnięcie konkursu w listopadzie, ale już teraz fajnie znaleźć się w ścisłym gronie finalistów.

Jeśli więc chcielibyście dowiedzieć się więcej o kulisach prowadzenia własnej firmy w internecie (ze wszystkimi szczegółami i przedstawieniem nie tylko sukcesów, ale i porażek), to mocno zachęcam do przeczytania „Zaufania”. Sam uwielbiam takie lektury i napisałem właśnie taką książkę, jaką sam chciałbym przeczytać jako początkujący przedsiębiorca.

Oszczędzanie i inwestowanie

W wakacje nie zabrakło także tematów związanych z oszczędzaniem i inwestowaniem. 🙂

5)

Wyniki promocji Prąd dla Finansowych Ninja Lumi

Wyniki promocji Prąd dla Finansowych Ninja Lumi

Najpierw podzieliłem się szczegółowymi wynikami promocji „Prąd dla Finansowych ninja” organizowanej wspólnie z Lumi. Skorzystało z niej łącznie 2417 osób i chociaż liczba ta może nie wydawać się szczególnie duża, to faktem jest, że w marcu 2019 odpowiadaliście za 19% wszystkich zmian dostawców prądu w całej Polsce!

Sumarycznie Czytelnicy bloga zaoszczędzą ponad milion złotych na opłatach za prąd – średnio po 446 zł na osobę w okresie 2 lat obowiązywania gwarancji cenowej w Lumi. Warto było przeprowadzić ten eksperyment. 🙂

6)

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Konto oszczędnościowe dla dziecka

To odcinek podcastu inspirowany Waszymi pytaniami o to, jak oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłości dziecka. Większość Czytelników boi się je stracić i szuka bezpiecznych sposobów odkładania (świadomie piszę „odkładania” a nie „inwestowania”).

Omawiam różne opcje – niekoniecznie oczywiste. Przykładowo sugeruję, że paradoksalnie jednym z lepszych sposobów „odkładania” może być wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Tłumaczę też kiedy lepiej NIE odkładać pieniędzy dla dzieci, a także jak skonstruować swój własny system regularnego oszczędzania, gdy możecie już sobie na to pozwolić.

Zresztą cały odcinek warty odsłuchania (lub przeczytania), bo w zasadzie niekoniecznie muszą być to oszczędności z myślą o dzieciach. To po prostu spokojne wyłożenie zasad odkładania nadwyżek finansowych dla wszystkich tych osób, które obawiają się podejmowania jakiegokolwiek ryzyka.

7)

Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem

Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem

Ten wpis powstał z kolei jako próba zachęcenia wszystkich osób inwestujących w mieszkania na wynajem do rzetelnego liczenia prawdziwej stopy zwrotu z ich inwestycji. Bo smutna prawda jest taka, że wielu wynajmujących mieszkania uważa, że na tym zarabia, ale mało który wie dokładnie ile. Mało który weryfikuje na ile jego założenia teoretyczne sprzed dokonania inwestycji rzeczywiście pokrywają się z późniejszą praktyką.

Przygotowałem i udostępniłem więc gotowy kalkulator pomagający policzyć prawdziwą stopę zwrotu (ROI) przy zakupach nieruchomości finansowanych gotówką.

Dodatkowo – w celach poglądowych – przedstawiłem także moje wyniki z kilku lat inwestycji w mieszkanie na wynajem, które oddane jest pod nadzór firmy zarządzającej najmem. No i oczywiście samo ujawnienie tych danych wywołało po raz kolejny żywiołową dyskusję, więc polecam także mocno lekturę komentarzy.

Uczta dla duszy – na czas powakacyjny

Pod koniec wakacji nagrałem podcast, który jest absolutnie najbardziej wartościowym odcinkiem, jaki dotychczas się ukazał. Serio. Nie żartuję. Jeśli mielibyście wysłuchać tylko jednego odcinka mojego podcastu, to niech to będzie ten (zresztą wystarczy zerknąć do komentarzy pod tym wpisem):

8)

Wolontariat i pomoc humanitarna

Wolontariat i pomoc humanitarna

Nie wiem jak dobrze i krótko opisać ten odcinek, bo jest bardzo wielowymiarowy. Myślę, że przede wszystkim jest on trzeźwiący i pozwala nabrać dystansu w wielu obszarach. Uświadomić sobie, w jak świetnym miejscu żyjemy (nawet jeśli wydaje się nam, że tak nie jest), jak błahe są nasze problemy, jak łatwo jest z pozycji miękkiego fotela niesprawiedliwie komentować odległą rzeczywistość, o której po prostu nie mamy pojęcia. To odcinek, który pomaga zrozumieć co to są działania dobre, potrzebne, ważne i po prostu ludzkie.

Jeśli to Was nie zachęca, to po prostu wysłuchajcie rozmowy z Olą, którą magazyn Forbes umieścił w tym roku na liście 25 wybitnych Polaków poniżej 25. roku życia. Zaufajcie, że warto.

Plany, czyli czego spodziewać się na blogu?

Zapowiedziałem na początku wpisu, że powiem Wam co nieco o planach. Traktujcie je proszę jak deklarację moich najlepszych intencji, bo uczciwie mówiąc z wykonywaniem zapowiedzi bywa u mnie różnie. Niemniej jednak w opracowywaniu są obecnie następujące tematy:

  • Ubezpieczenia szkolne / NNW dla dzieci – , że zgłębię ten temat i jeszcze w tym tygodniu chcę rozpracować go na blogu.
  • Kontynuacja case study z wydania „Zaufanie, czyli waluta przyszłości” – przed wakacjami ukazały się tylko dwa ( i oddzielnie ) z zaplanowanych czterech wpisów, więc pora dokończyć opowieść. 🙂
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – co ma w nich sens, a co sensu nie ma. Wielowymiarowy temat.
  • Podcasty o transparentności i budowie marki osobistej – coraz częściej jest pytany o plusy i minusy, więc chyba dojrzałem do szerszego omówienia tematu.
  • Leasing auta – obiecałem Wam ten temat rok temu i nadal go nie omówiłem. Nadal na końcu mojej listy, bo zasady się zmieniły od 2019 r., więc mój przykład nie jest reprezentatywny. Niemniej jednak i tak muszę ugryźć ten temat, bo dostaję sporo pytań z nim związanych (zwłaszcza w kontekście alternatywy w postaci wynajmu długoterminowego).

Oczywiście będą i inne tematy, ale te powyższe to takie „grubasy”, które zaprzątają mi głowę.

Uwaga na kosztowne obietnice polityków!

Na koniec chcę się podzielić jeszcze jedną, smutną refleksją po ostatnim weekendzie. Obfitował on w festiwal obietnic wyborczych przeróżnych partii politycznych – nie oszukujmy się – festiwal populizmu, cynicznego rozgrywania wyborców nie wnikających w konsekwencje tych obietnic i jednoczesny przejaw nieodpowiedzialnego zaciągania olbrzymiego długu, który będą musiały spłacać nasze dzieci.

Gorąco polecam lekturę Macieja Samcika o tym, (np. deklarację płacy minimalnej na poziomie 4000 zł).

Im więcej politycy nam obiecują, tym jeszcze więcej muszą nam zabrać. Tu nie ma innego scenariusza. To już się dzieje i będzie się działo w jeszcze większym stopniu.

Nie ma czegoś takiego jak “pieniądze od rządu”. Wszystkie te obietnice wyborcze oznaczają zwiększenie podatków i / lub konieczność obniżenia wartości pieniądza (założę się, że „i”). Ja rozumiem, że ktoś może podniecać się na myśl, że będzie miał gwarantowane zarobki na poziomie minimum 4000 zł. Załóżmy, że tak się stanie (o ile w ogóle zakładamy, że można wierzyć politykom, którzy nawet przez 2 tygodnie nie potrafią podtrzymać szumnie ogłaszanej deklaracji „zbilansowanego budżetu na rok 2020”). Zapytajcie jednak tych „specjalistów” ile wtedy będzie kosztował chleb i dlaczego za coraz mniejszy bochenek trzeba będzie płacić coraz większe dwucyfrowe kwoty.

Tym, którzy posiadają jakikolwiek kapitał, polecam porządne zastanowienie się, jak chronić go przed dwucyfrową inflacją. Osobom, które dzisiaj nie posiadają oszczędności, dobrze radzę, aby zdobywały nowe kompetencje i uczyły się mądrego zarządzania pieniędzmi zanim nastąpią czasy, w których będzie to znacznie trudniejsze. A wszystkim polecam pójście na najbliższe wybory i oddanie głosu na to ugrupowanie polityczne, które minimalizuje ryzyko dewastowania naszej przyszłości. Które to? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć zgodnie z własnym sumieniem. Tylko proszę – nie zwalniajcie się z myślenia, bo zaniechania w tym obszarze mogą być cholernie kosztowne.

Finansowy ninja – idziemy na 100.000 egzemplarzy!

Widząc ten festiwal rozdawnictwa cieszę się, że przez ostatnie lata udawało mi się na małą skalę dawać Wam do ręki wiedzę i narzędzia pozwalające mieć więcej w portfelu, i być nieco lepiej przygotowanym na gorsze czasy. Już wiem, że w tym miesiącu książka „Finansowy ninja” przekroczy 80.000 sprzedanych egzemplarzy. W magazynie zostało na tyle mało sztuk, że przymierzam się do zamawiania kolejnego dodruku. Kto wie – może jeszcze w tym roku uda się dobić do 100.000 sprzedanych egzemplarzy? 😉

Wierzę, że zapotrzebowanie na dobre podręczniki finansowe będzie rosło – zwłaszcza, jak niefrasobliwi wyborcy uświadomią sobie, że kolejny raz zostali zrobieni w konia i pomimo coraz wyższej „płacy minimalnej” w ich portfelach zostaje coraz mniej pieniędzy. Oby nie było dla nich za późno…

A swoją drogą przypomnę: czy pamiętacie obietnice PiS i Prezydenta z poprzednich kampanii wyborczych dotyczących zwiększenia kwoty wolnej od podatku? Obiecanki-cacanki a efekt jest taki, że podniesiono kwotę wolną tylko najmniej zarabiającym. Pozostałym osobom (tzn. wszystkim zarabiającym ponad 1000 zł miesięcznie) – nic nie zmieniono lub wręcz pogorszono sytuację i w efekcie płacimy więcej, bo całkowicie lub częściowo zabrano nam dotychczasową kwotę wolną od podatku. Tak to właśnie wygląda realizacja obietnic – „obiecamy, że damy, a tak naprawdę zabierzemy, ale głośno ogłosimy, że daliśmy”.

Dlaczego wspominam akurat o kwocie wolnej od podatku? Bo przy tych obiecywanych 4000 zł płaca minimalna będzie wyższa niż kwota wolna od podatku. Ale w sumie mogę zrozumieć tę pokrętną logikę: koszty przerzuci się na pracodawców, a państwo z każdego 4000 zł minimalnej pensji brutto będzie sobie pobierało ok. 1965 zł podatków i składek – i to tylko w sytuacji, jeśli w tzw. międzyczasie nie zostaną podwyższone podatki i wprowadzone jakieś nowe haracze. No zaiste niezły patent na strzyżenie baranów (nas wszystkich).

Myślcie, edukujcie się, wyciągajcie własne wnioski i działajcie… Ja chyba muszę przyspieszyć z pracami nad kolejnymi książkami z cyklu „Finansowy ninja”, bo czuję nadchodzące zapotrzebowanie. A tymczasem polecam sięgnięcie po . 🙂

Dobrego dnia!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułID.272.11.2019 Pytanie Chojnicka Grupa Zakupowa. Kompleksowa dostawa gazu ziemnego (wraz z usługą dystrybucji) w okresie od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.
Następny artykułW ewidencji zabytków bez niespodzianek dla właściciela