W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.
Pies służbowy – patrolowo-obronny
Car jest psem służbowym partolowo-obronnym, do jego zadań należy głównie patrolowanie terenu jednostki zarówno w porze dziennej jak i nocnej oraz wspomaganie funkcjonariuszy w realizowaniu działań ochronnych np. w czasie otwierania zakładu karnego lub cel w porze nocnej. Pies patrolowo-obronny uczestniczy w realizacji konwojów, patroluje wnętrza, może też uczestniczyć w pościgach za uciekającymi osadzonymi oraz w poszukiwaniach ukrywających się osadzonych. Mają jeszcze jedno ważne zadanie – bronią swojego przewodnika.
Pies służbowy – specjalny
Natomiast Nargo jest psem specjalnym. Pomaga w zapobieganiu przedostawania się na teren jednostki środków odurzających. Do zadań służbowych Nargo należy przeszukanie pojazdów wjeżdżających na teren jednostki, a także osób wchodzących na teren jednostki. Kontroluje także pomieszczenia: cele, miejsca zatrudnienia skazanych, sale widzeń, pomieszczenia gospodarcze oraz korespondencję, w tym paczki oraz listy nadawane przez osoby bliskie skazanych. Nargo nie da się nabrać!
Szkolenie
Nie każdy pies może pełnić służbę na czterech łapach – wymaga to spełnienia wielu kryteriów. Po przejściu wstępnych testów, pies razem z przypisanym mu przewodnikiem odbywa szkolenie dostosowane do zadań, które będzie w przyszłości wykonywał. Do zadań funkcjonariusza sprawującego bezpośrednią opiekę nad psem należy m.in. tresowanie, pielęgnowanie, karmienie i dbanie o jego stan zdrowia. Psia służba w jednostkach penitencjarnych może trwać nawet 9 lat.
„Zarówno Car jak i Nargo – nasze psy, stanowią dużą pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych, to ma wpływ na zapewnienie ładu i porządku w jednostce penitencjarnej. Ich dobre wyszkolenie przez Dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z Zakładu Karnego w Czarnem oraz opieka i nadzór naszych funkcjonariuszy – przewodników psów, daje nam możliwość kontroli nad ważną kwestią jaką stanowią chociażby próby przemytu narkotyków na teren zakładu karnego. To niezwykle istotna kwestia mająca wpływ na bezpieczeństwo funkcjonariuszy, gdyż osadzony pod wpływem substancji odurzających może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla załogi” – mówi kpt. Michał Brzóska, Kierownik Działu Ochrony Zakładu Karnego w Potulicach.
W oku kamery
Codzienną służbę naszych psów CARA i NARGO uchwyciło oko kamery ekipy telewizyjnej TVP 3 Bydgoszcz programu pn. Zamknięty Świat.Przewodnicy psów zdradzili kilka ciekawostek o naszych pupilach i pokazali elementy tresury swoich czworonożnych przyjaciół.
Odcinek można zobaczyc tutaj.
Tekst/grafika: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS