Po raz pierwszy od 2010 roku zmalała liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych – obwieściło rządowe Biuro Statystyki Pracy. Zaskoczeniem było tylko to, że spadek ten był 7-krotnie większy od rynkowego konsensusu!
Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (ang. non-farm payrolls) spadła w marcu aż o 701 tysięcy – podał BLS. To prawdziwa sensacja, ponieważ ekonomiści spodziewali się zmiany zatrudnienia na poziomie -100 tys. etatów. To także najgorszy wynik od kwietnia 2009 roku, czyli od szczytu poprzedniej recesji.
Tyle że szacunki BLS nie oddają tego, co wydarzyło się w ostatnich dwóch tygodniach marca, ponieważ dane zbierane są w okolicy 12. dnia miesiąca. Jak zastrzega sam BLS: „marcowe dane z badań oficjalnych i ankietowych odzwierciedlają tylko wczesny wpływ pandemii koronawirusa na rynek pracy”.
“Nie potrafimy precyzyjnie oddać wpływu pandemii na sytuację rynku pracy w marcu” – zastrzegają rządowi statystycy. Patrząc jednak na cotygodniowe statystyki napływu bezrobotnych raport NFP za kwiecień może przynieść spadek zatrudnienia liczony nie w tysiącach, lecz w milionach.
Podobny problem mieliśmy w przypadku raportu ADP, który oszacował spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym na zaledwie 27 tysięcy.
Jeszcze lutym w amerykańskiej gospodarce przybyło 273 tysiące miejsc pracy, co wówczas było rezultatem znacznie lepszym od oczekiwań ekonomistów.
Stopa bezrobocia podskoczyła z 3,5% do 4,4% i w kwietniu niemal z pewnością wzrośnie znacznie mocniej. Zresztą już marcowy wzrost stopy bezrobocia był najsilniejszy od stycznia 1975 roku.
Najwięcej miejsc pracy ubyło w branży gastronomicznej i hotelarskiej, gdzie utracono aż 459 tys. etatów. Zwolnienia nie ominęły nawet sektora medycznego i socjalnego (-61 tys.). W pzremyśle listy płac skróciły się o 54 tys., a w budownictwie o 29 tys. Sektor rządowy zwiększył zatrudnienie o 12 tys. etatów.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS