Styczniowe wyniki polskiego sektora budowlanego okazały się zdecydowanie lepsze od oczekiwań analityków. Ekonomiści Banku Pekao zwracają uwagę, że spora w tym zasługa czynników pogodowych.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była w styczniu wyższa aż o 20,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy przewidywał wzrost rzędu 4,6 proc.
“Sprzedaż zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków – o 39,0%, w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne – o 14,7%, zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 7,6%” – wskazał GUS.
“Struktura wzrostu produkcji sygnalizuje, że głównym czynnikiem dynamizującym produkcję w styczniu były inwestycje prywatne, a ożywienie inwestycji publicznych, powiązanych silnie z napływem środków unijnych, jest wciąż ograniczone” – komentują ekonomiści Credit Agricole.
Wzrosty zanotowano zarówno w przypadku o charakterze inwestycyjnym – o 21,6%, jak i remontowym – o 19,6% (przed rokiem spadek odpowiednio o 15,5% oraz 0,9%).
W porównaniu do grudnia wyniki budowlanki były gorsze o 56,5% – podał
GUS. Jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym
odnotowano wzrost o 18,5% w porównaniu do ostatniego miesiąca ubiegłego
roku.
“Poziom produkcji był największy w historii, choć sporo w tym zasług czynnika pogodowego (mroźny i problematyczny grudzień, ciepły styczeń)” – zauważają ekonomiści Banku Pekao. “Sektor budowlany powrócił do konkursu o budowanie PKB z wyjątkową werwą” – komentują analitycy mBanku. Bardzo silne odbicie w ujęciu rocznym jest również efektem niskiej bazy – w styczniu 2021 r. produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 10,1% wobec stycznia 2020 r.
🇵🇱 Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w styczniu o 20,8% bijąc konsensus rynkowy kilkukrotnie. Skąd to się wzięło? Trudno powiedzieć… Tym niemniej sektor budowlany powrócił do konkursu o budowanie PKB z wyjątkową werwą. pic.twitter.com/yFYyZadyM1
— mBank Research (@mbank_research) February 21, 2022
“Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach ożywienie aktywności w budownictwie utrzyma się. Wskazują na to dane GUS o koniunkturze obrazujące bieżący portfel zamówień w budownictwie. Wskaźnik ten pozostawał w trendzie wzrostowym do grudnia ub. r. osiągając poziom najwyższy od marca 2020 r., a w styczniu obniżył się nieznacznie. W konsekwencji, w najbliższych kwartałach będą nadal realizowane zamówienia z okresu, w którym odnotowano ich znaczący wzrost” – piszą ekonomiści Credit Agricole.
“Układ trzech kluczowych wskaźników aktywności gospodarczej za styczeń idealny. Solidna produkcja przetwórstwa dobrze świadczy o eksporcie, fantastyczna produkcja budowlana sygnalizuje dużą siłę odbicia inwestycji, a sprzedaż detaliczna nie wskazuje na nadmierny boom konsumpcyjny” – komentuje styczniowe dane Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Promocja dla czytelników Bankier.pl
Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:
- Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
- Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)
Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:
- Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
- Przejść w ten sposób na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
- Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).
Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.
Podobnego zdania są analitycy ING Banku Śląskiego. “Rosną szanse na 7 proc. wzrost PKB w I kw. 2022 r. Jednocześnie presja
cenowa utrzymuje się na wysokim poziomie, a rynek pracy pozostaje
napięty. W takim otoczeniu RPP będzie nadal zacieśniać politykę
pieniężną. W marcu spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp o 50 pb, a do
końca roku stopa referencyjna NBP może wzrosnąć do 4,50 proc.” –
wskazali.
MKa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS