A A+ A++

Planując zakup nieruchomości, warto kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami, które pozwolą szybciej znaleźć upragnione lokum. Od czego zacząć poszukiwanie idealnej nieruchomości?

Krok pierwszy – określenie potrzeb

Na wstępie warto zastanowić się, czy interesuje nas zakup nowego mieszkania, a może domu pod miastem? Ważne jest sprecyzowanie, jaki metraż i ile pokoi powinno mieć idealne lokum. Kluczowe znaczenie ma również wybór ogólnej lokalizacji – na przykład zdecydowanie, że interesują nas mieszkania Kielce, a nie domy pod Warszawą. To pozwoli mocno zawęzić dostępne oferty.

Krok drugi oszacowanie możliwości finansowych

Dysponujesz oszczędnościami, a może musisz starać się o kredyt hipoteczny, by sfinansować inwestycję zakupu nieruchomości? Oszacuj swoje możliwości finansowe – najlepiej z pomocą doradcy finansowego lub kredytowego. Sprawdź zdolność kredytową i warunki uzyskania finansowania. Dopiero znając swoje możliwości finansowe można przystąpić do aktywnego poszukiwania ofert.

Krok trzeci – przeglądanie i selekcja ofert nieruchomości

Wiesz już, ile możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości. Wiesz również, jakiego typu obiekty (jakiego metrażu i w jakiej lokalizacji) będą odpowiadały Twoim potrzebom. Czas rozpocząć poszukiwania. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne – wystarczy zajrzeć na portale ogłoszeniowe z nieruchomościami, by przebierać wśród wielu ofert.

Od razu zastosuj filtry wyszukiwania i odrzuć nieruchomości, które znacząco przekraczają Twój budżet. Jeśli cena jest zaledwie o ułamek ceny wyższa niż zakładasz, nie odrzucaj oferty od razu – czasami możliwe są negocjacje, a może Twoja sytuacja finansowa jeszcze się zmieni.

Podczas przeglądania ofert, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii:

– Czy nieruchomość mieści się w przyjętym budżecie?
– Czy jest to preferowany rodzaj nieruchomości (na przykład mieszkanie w mieście, a nie dom poza miastem)?
– Czy metraż lokalu i liczba pokoi Ci odpowiada? Jeśli rozkład nie jest idealny, to czy lokal ma potencjał do ewentualnych modyfikacji?
– W jakiej lokalizacji znajduje się lokal? Jakie jest jego otoczenie? Czy zapewni Ci wygodny dojazd do pracy, na zakupy lub w inne miejsca, w których bywasz?
– Na jakim etapie jest aktualnie inwestycja? Czy termin jej zakończenia Ci odpowiada? Czy masz gdzie mieszkać do tego czasu lub gdzie pozostać, gdyby termin oddania kluczy się opóźnił?
– Czy deweloper oferuje jakieś udogodnienia lub promocje? Czasami możliwe jest otrzymanie upustu na określonych zasadach.
– Jaki jest standard nieruchomości i całej inwestycji? Czy będzie to duże osiedle, czy małe? Jaką infrastrukturę zaprojektowano? Czy będzie odpowiadała potrzebom Twojej rodziny?

Wytypuj przynajmniej kilka ogłoszeń, które spełniają Twoje kluczowe kryteria. Poczytaj o tych inwestycjach, obejrzyj prospekty informacyjne, wizualizacje i inne materiały, jakie udostępnia deweloper. Nawiąż kontakt z ogłoszeniodawcą, dopytaj o wszystkie niejasności, a jeśli inwestycja jest już ukończona lub na zaawansowanym etapie, umów się na spotkanie i ewentualne oględziny.

artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodstawowy Galaxy S23 będzie pozbawiony chłodzenia? Dopiero S23 Ultra ma zaoferować komorę parową
Następny artykułBetlejemskie Światełko Pokoju zawitało do Bydgoszczy. Harcerze zapraszają, by zabrać je do domu