A A+ A++

Data dodania: 2020-03-17 (11:27) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej w poniedziałek mocno zniżkowały, jednak już dzisiaj cena tego surowca powraca do zwyżek. Notowania ropy WTI próbują wzbić się ponad barierę 30 USD za baryłkę, którą wczoraj sforsowały w dół. Zejście cen ropy naftowej w USA poniżej bariery 30 USD baryłkę dla wielu inwestorów zaczęło być sygnałem do szukania okazji inwestycyjnych i biznesowych na rynku ropy naftowej.

ROPA NAFTOWA: Wiele firm zajmujących się handlem ropą naftową poszukuje na rynku jak największej ilości tankowców, aby składować na nich kupiony obecnie surowiec. Ten efekt jest na tyle duży, że na globalnym rynku zaczyna być widoczny niedobór tankowców.

Ponadto, obecnie na rynku fizycznym tego surowca popyt wyraźnie się ożywił za sprawą chęci uzupełniania swoich rezerw przez niektóre państwa. Zwiększenie swoich rezerw ropy zadeklarowały m.in. Stany Zjednoczone, Chiny oraz Indie, a więc dominujące na świecie gospodarki.

Oba powyższe zjawiska były widoczne na rynku ropy naftowej także po dynamicznej zniżce cen tego surowca podczas krachu finansowego w 2008 roku. Ten efekt pojawił się także pod koniec 2015 roku, czyli po kolejnej ogromnej przecenie surowca.

Ożywienie popytu na fizycznym rynku ropy naftowej to pozytywny sygnał dla cen tego surowca. Pokazuje on bowiem, że wielu uczestników rynku ropy postrzega obecne ceny jako niskie. W długoterminowym ujęciu, może to oznaczać, że ceny ropy naftowej szukają już obecnie dna. Jednak warto pamiętać, że w krótkoterminowym ujęciu wahania cen mogą pozostać duże, zwłaszcza że sytuacja w globalnej gospodarce jest daleka od stabilizacji.

SREBRO

Gwałtowna przecena srebra.

Inwestorzy na rynkach metali szlachetnych zwracają obecnie szczególną uwagę na zniżkę notowań złota – bowiem cena tego kruszcu obecnie porusza się poniżej poziomu 1500 USD za uncję. Niemniej, równie ciekawa i dynamiczna sytuacja panuje na rynku srebra.

Notowania srebra runęły w dół wraz z cenami złota. Cena srebra tym samym spadła już do okolic 12 USD za uncję, mimo że jeszcze tydzień temu oscylowała w okolicach 16-17 USD za uncję. Oznacza to spadek o jedną czwartą wartości w zaledwie kilka dni.

Podobnie jak na rynku złota, stronie podażowej na rynku srebra sprzyja relatywna siła amerykańskiego dolara, która pokazuje, że w okresach gwałtownych zmian na globalnym rynku i w światowej gospodarce inwestorzy uciekają przede wszystkim w gotówkę. Niemniej, mimo że w krótkoterminowym ujęciu sytuacja może być bardzo dynamiczna, w długoterminowej perspektywie metale szlachetne mają dużą szansę na odbicie w górę, gdy inwestorzy zaczną poszukiwać innych bezpiecznych przystani niż gotówka.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiatkarska Liga Narodów przełożona! Co z zakupionymi biletami?
Następny artykułArcelorMittal nie uruchomi teraz pieca w Krakowie. Przez koronawirus