Nowe pomieszczenia Zakładu Aktywności Zawodowej prowadzonego przez stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” odwiedził dzisiaj i poświęcił bp Jan Piotrowski. To miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne mogą bezpiecznie spędzać czas oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania pod okiem specjalistów. Jest tu także rehabilitacja i hostel dla bezdomnych. Funkcjonujący od ośmiu lat ZAZ znalazł się obecnie pod nowym adresem i tym samym w lepiej doposażonej siedzibie. Z ulicy Słowackiego przeniósł się do budynku przy ulicy Mielczarskiego 45 w Kielcach.
– W życiu chrześcijańskim funkcjonuje prawda, o której mówił Pan Jezus, że ubogich i chorych zawsze będziecie mieć u siebie. Instytucje państwowe, społeczne, jak i Kościół dostrzegają ludzkie potrzeby. To, co dokonuje się przez stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” jest wspólnym dziełem – mówił bp Piotrowski. – Te dzieła się zakorzeniają, służą ludziom, którzy dzięki temu odzyskują swoją godność. Tutaj dostają pierwszą umowę o pracę, więc są upodmiotowieni i widzą, co mogą dla siebie zrobić pomimo ograniczeń, jakie mają – dodał.
W nowym budynku osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogły brać udział w warsztatach z rękodzieła artystycznego oraz korzystać z rehabilitacji. Są tu min. warsztaty garncarstwa, malowania, w tym nawet pisania ikon. Jak zauważa ks. dr Andrzej Drapała, prezes stowarzyszenia, miejsce służy osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, m.in. niewidomym, niedowidzącym, czy po wylewach.
ZAZ Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” jest pierwszym tego typu podmiotem w Kielcach oraz powiecie kieleckim. Dzięki jego funkcjonowaniu możliwe jest nie tylko podniesienie kwalifikacji zawodowej osób niepełnosprawnych ale i rozwój kontaktów interpersonalnych. Ważnym aspektem działalności ma być kształtowanie kariery zawodowej beneficjentów placówki.
Zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na remont ZAZ-u ponad 450 tys. zł.
– Środki posłużyły wyremontowaniu, doposażeniu, a przede wszystkim poprawie warunków uczestników Zakładu Aktywności Zawodowej. Dodatkowo przeznaczyliśmy je na zwiększenie zatrudnienia o pięć osób. W sumie 51 osób będzie mogło uzyskać tutaj wsparcie – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Oprócz zakładu aktywności zawodowej, znalazły się tam również całodobowe mieszkania dla podopiecznych działającego w tym miejscu środowiskowego domu samopomocy oraz hostel dla osób bezdomnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS