Toruńskie ruchy społeczne i organizacje zajmujące się m.in. prawami kobiet, społeczności LGBT+, prawami lokatorskimi czy ekologią zawiązały koalicję, która wypracowała postulaty do władz miejskich. – Zainspirowałyśmy się radą konsultacyjną, która powstała przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet. To najlepszy czas, żebyśmy wzięli sprawy w swoje ręce – mówiła Agata Chyżewska-Pawlikowska podczas wideokonferencji udostępnionej na facebookowym profilu Toruńskiej Brygady Feministycznej.
Całodobowa opieka ginekologiczna, stomatologiczna i obdukcja
Anna Lamers z Manify Toruńskiej przedstawiła postulaty feministyczne, wśród których znalazło się m.in. dofinansowanie programu in vitro w mieście oraz bezpłatny działający całodobowo przez siedem dni w tygodniu gabinet ginekologiczny, z którego będą mogły skorzystać też osoby nie objęte ubezpieczeniem społecznym. Lamers zwróciła uwagę, że w Toruniu nadal nie ma dostępu też do całodobowej opieki stomatologicznej. – Zależy nam również na dostępie do bezpłatnej i całodobowej obdukcji. Wciąż tego nie ma – mówiła aktywistka. – Zależy nam również na profesjonalizacji pomocy i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy. Chcemy, żeby odbyło się to poprzez system szkoleń dla takich organów jak policja, prokuratura, pracownicy MOPR.
Feministki postulują też walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Chcą, żeby w szkołach ponadpodstawowych znalazły się koszyczki ze środkami higienicznymi dla kobiet.
Koalicja żąda utworzenia działającej przy prezydencie rady ds. równego traktowania, która miałaby się zajmować przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, wiek, doświadczenie niepełnosprawności, wyznanie czy sytuację ekonomiczną. – Pragniemy też, żeby Toruń podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym – powiedziała Anna Lamers.
Świeckie państwo, ruch lokatorski
Są też postulaty związane ze świeckim państwem. Aktywiści chcą, żeby miasto nie finansowało uroczystości religijnych. Wnioskują o usunięcie symboli religijnych z przestrzeni publicznej, jak również o niestosowanie ulg i bonifikat w obrocie ziemią należącą do miasta w przypadku, gdy stroną jest Kościół katolicki.
Aktywiści chcą też utworzenia w Toruniu ruchu lokatorskiego, który walczyłby z patologiami lokatorskimi i stanowił ciało doradcze w sprawach mieszkaniowych przy prezydencie. – Chcemy powołać komisję, która zajmowałaby się walką z ubóstwem energetycznym. Żądamy od miasta poprawy substancji w zasobach komunalnych i socjalnych, a zwłaszcza tych drugich, które są w opłakanym stanie – mówiła Agata Chyżewska-Pawlikowska.
W internecie są już zbierane podpisy pod petycją o całodobowy gabinet ginekologiczny. Jest ich już ponad 560. Niedługo ruszy kolejna petycja – przeciwko budowie Centrum Filmowego Camerimage.
Alert klimatyczny dla Torunia
O postulatach związanych z klimatem i ochroną środowiska mówiła Katarzyna Niejadlik. Aktywistka powiedziała, że opracowany przez Radę Miasta plan adaptacji Torunia do zmian klimatycznych zrealizowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska, nie jest wystarczającą odpowiedzią na wyzwania, które powodują kryzys klimatyczny. Aktywiści chcą wprowadzenia alertu klimatycznego dla Torunia. – Postulujemy m.in. o utworzenie rady klimatycznej przy prezydencie Torunia – mówiła Niejadlik.
Aktywiści postulują też o zaprzestanie finansowania przez miasto inwestycji, które są szkodliwe dla środowiska.
W kulturze też jest sporo do zrobienia
O potrzebnych zmianach w zakresie kultury i sztuki mówiła Magdalena Kosek. – Żądamy kultury, a nie populizmu. Stanowczo sprzeciwiamy się celebrytyzmowi i karnawalizacji kultury, a w szczególności opłacaniu tego z miejskich pieniędzy. Wypad z Camerimage.
Koalicja żąda też powołania niezależnej grupy eksperckiej, która będzie miała wpływ na sprawy kultury w mieście. Aktywiści wnoszą o to, żeby miasto zapewniło stabilizację finansową i lokalową organizacjom pozarządowym, które ich zdaniem są gwarantem wolności. Magdalena Kosek mówiła też o rzetelnej edukacji artystycznej. – Nieużytki komunalne mogą być miejscem działań artystycznych, animacyjnych i społecznych. Mamy przykłady z innych miast, że to działa – mówiła Kosek.
Torunianie chcą też niezależnego nadzoru konkursów na stanowiska w instytucjach kulturalnych oraz ich transparentnego przebiegu.
Ochrona zdrowia psychicznego młodzieży
Koalicja wypracowała też postulaty dotyczące dzieci i młodzieży, np. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Wśród nich jest bezpłatna i profesjonalna pomoc dla małoletnich, którzy biorą udział w postępowaniach sądowych.
Chcemy też, aby w szkołach były prowadzone zajęcia z edukacji seksualnej prowadzone przez profesjonalną edukatorkę bądź edukatora w klasach VI-VIII szkoły podstawowej oraz w pierwszej klasie szkoły średniej. W każdej szkole powinien być psycholog i logopeda. Dodatkowo chcemy wyprowadzenia religii ze szkół i przeniesienia jej do salek katechetycznych – powiedziała Marta Kokorzycka.
W internecie są już zbierane podpisy pod petycją o całodobowy gabinet ginekologiczny. Jest ich już ponad 560. Niedługo ruszy kolejna petycja – przeciwko budowie Centrum Filmowego Camerimage.
Lista postulatów wciąż jest otwarta. Można wpisywać je na wydarzeniu facebookowym “Jo! Postulujemy!” albo przesyłać je koalicji za pośrednictwem formularza na ich stronie internetowej.
Prezydent Torunia Michał Zaleski zapytany na konferencji prasowej o stanowisko w sprawie postulatów powiedział, że zapewne włożono w nie zbyt wiele pracy, żeby z marszu się do nich odnosić. Miasto poczeka na oficjalne pismo od koalicji, następnie odniesie się do podnoszonych postulatów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS