A A+ A++

Postępują prace przy budowie zapory wzdłuż granicy z Białorusią. Konstrukcja ochronna wynosić będzie 186 km i będzie mieć 5,5 metra wysokości. Warto przypomnieć, że śląskie firmy mają w tym duży udział. Huta Pokój i Huta Łabędy mają dostarczyć ponad 50 tys. ton stali.

Premier: chronimy wschodnią flankę NATO

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę (16 lutego) podczas konferencji prasowej przy granicy z Białorusią, że państwa na Zachodzie widzą, że Polska, chroniąc granicę z Białorusią, chroni też wschodnią flankę NATO. Premier podkreślił, że Polska chroni swoją granicę: 

– Niektórzy nie uważali, że atak na granicę jest czymś nadzwyczajnym. Sądzono, że wystarczy przepuścić tych migrantów. Dzisiaj mielibyśmy setki tysięcy migrantów sprowadzonych z Bliskiego Wschodu, bo granica mogłaby być przekraczana w dowolny sposób.

Szef rządu mówił też o powodach budowy zabezpieczenia granicy.

– Stawiamy skuteczną zaporę wraz z systemem. Atak na wschodnią część Europy, planowany przez Kreml, jest także atakiem na wschodnią flankę NATO.

Premier przypomniał również, że zapora będzie wyposażona w przejścia dla zwierząt. W swoim wystąpieniu podziękował też funkcjonariuszom i żołnierzom za służbę: 

– To znakomita współpraca służb w obronie granicy Unii Europejskiej.

Budowa muru na granicy Polski i Białorusi 

Przypomnijmy, że umowę dotyczącą inwestycji podpisano na początku stycznia tego roku.  Inwestycję, która jest reakcją na kryzys migracyjny z zeszłego roku, zrealizuje w sumie sześć firm, z czego trzy — Polimex Mostostal, Mostostal Siedlce i Węgokoks — przygotują 82 tys. przęseł i słupów stalowych do budowy. Wykorzystają do tego ponad 50 ton stali. Postawienie zapory to natomiast zadanie dwóch wykonawców: Budimeksu i konsorcjum firm Unibep i Budrex. 

Zabezpieczenie powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią. Będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. 

Warto przypomnieć, że śląskie firmy mają w tym duży udział. Huta Pokój i Huta Łabędy mają dostarczyć ponad 50 tys. ton stali. Stalowe panele będą podstawowymi elementami, które zostaną wykorzystane do budowy zapory.

– 25 stycznia 2022 roku rozpoczęto budowę trwałej zapory wzdłuż granicy z Białorusią. Konstrukcja ochronna wynosić będzie 186 km i będzie mieć 5,5 metra wysokości. Warto wspomnieć, że budowa płotu trwa równocześnie na czterech odcinkach, a śląskie firmy mają w tym duży udział – napisał poseł Marek Wesoly. 

Elektroniczne metody zarządzania granicą

Na zaporze zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. Wzdłuż granicy zamontowane zostaną czujniki ruchu oraz kamery.

– System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu – mówiła Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta Straży Granicznej podczas konferencji w MSWiA.

Wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru, a alarm będzie weryfikowany przez operatorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest szansa na gruntowną przebudowę ulic w centrum Brus
Następny artykułDwaj mężczyźni zatrzymani. Znaleziono przy nich amfetaminę [ Prawo i porządek ]