A A+ A++

Czym jest wezwanie do udzielenia informacji – przepisy ogólne

W poprzednim artykułach omawiałem roszczenia związane z zabezpieczeniem dowodu, wyjawieniem lub wydaniem dowodu, gdyż były one sposobem na rozwiązanie problemów dowodowych. Najczęstszym bowiem problemem z jakim spotykają się podmioty poszukujące ochrony swoich praw na drodze sądowej jest trudność w udowodnieniu faktów. Ciężar dowodu, który na mocy art. 6 k.c. spoczywa na osobie, która z danego faktu wywodzi skutki prawne, powoduje to, że czasami ciężko jest udowodnić swoje roszczenie, w szczególności gdy mamy do czynienia z naruszeniem praw przez osobę nieuprawnioną. W niniejszym artykule zostanie omówiony jeszcze jeden problem z tym związany – udzielenie informacji.

zobacz także:

Przedmiotem wniosku jest udzielenia informacji o pochodzeniu i sieciach dystrybucji towarów lub usług, pod warunkiem że będzie to niezbędne dla dochodzenia roszczenia (art. 479113 § 1 k.p.c.). Tym różni się to od wniosków o zabezpieczenie dowodu lub wydanie dowodu, że nie dotyczy to konkretnych dowodów, a tylko informacji, które później mogą być wykorzystane do sformułowania jakie dowody mają wskazane informacje potwierdzać.

Istotną różnicą jest to, że informacja jest pojęciem szerszym niż dowód oraz mniej sformalizowanym. Nie musi być to dokument bankowy, finansowy lub handlowy jak to jest wskazane w przypadku wyjawienia lub wydania dowodów, a może być każde przedstawienie informacji jak wykaz, zestawienie, oświadczenie, które będzie czyniło zadość wymogowi przekazania informacji. Oczywistym jest, że taka informacja może później być dowodem w sprawie.

Podstawy do udzielenia informacji i wymogi formalne

Podstawy do wniosku zbliżone są do podstaw do złożenia wniosku o zabezpieczenie, choć wymogi są mniej rygorystyczne. Dotyczy to w szczególności wykazania interesu prawnego, który w przypadku wniosku o udzielenie informacji, za wystarczający będzie wykazanie w sposób wiarygodny okoliczności wykazujących na naruszenie, przy jednoczesnym wykazaniu, że informacje takie są niezbędne dla dochodzenia roszczenia (art. 479113 § 1 k.p.c.). Z wnioskiem o wezwanie do udzielenia informacji może wystąpić uprawniony tylko w sprawie o naruszenie. Uprawniony może wystąpić z takim wnioskiem w istniejącym w procesie przeciwko pozwanemu, ale też przed wszczęciem postępowania. Ma wówczas miesiąc czasu od dnia wykonania postanowienia na wszczęcie postępowania o naruszenie. Wniosek taki należy składać rozsądnie, gdyż nie tylko brak wytoczenia odpowiedniego roszczenia, lecz też jego niezasadność, spowoduje, że obowiązanemu będzie przysługiwało odpowiednie roszczenie o naprawienie szkody względem uprawnionego.

zobacz także:

Zgodnie z art. 479114 § 1 i 2 k.p.c. uprawniony może domagać się ujawnienia następujących informacji:

  • informacje o firmie, miejscu zamieszkania lub siedzibie i adresie producentów, wytwórców, dystrybutorów, dostawców oraz innych poprzednich posiadaczy, od których lub na rzecz których nastąpiło nabycie lub zbycie towarów, korzystanie z usług lub ich świadczenie, jak również przewidywanych hurtowników i detalistów tych to … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAntek Królikowski przybija piątkę z Bartłomiejem Misiewiczem. Nowa przyjaźń na salonach? [WIDEO]
Następny artykułSzkoła tańca „Eskadra” zaprasza na jazz!