A A+ A++

– Zarówno pan Marcin Nitka, jak i pan Łukasz Pilaczyński żyli tą inwestycją. Włożyli w nią dużo serca, poświęcili dużo czasu i myślę, że dzisiaj cieszą się z tego efektu. W imieniu wszystkich chciałbym wam serdecznie podziękować za wkład pracy – podkreślił w czasie oficjalnego otwarcia mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków wójt Rogowa Tomasz Michalczak. Wielomilionowa inwestycja wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem przepustowości nominalnej oraz dostępem do nowoczesnej i wydajnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Przebudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Rogowie została, co prawda oddana do użytku już w roku ubiegłym, jednak dniem, w którym zdecydowano się na jej symboliczne i oficjalne otwarcie był 22 czerwca 2024. Nastąpiło to w obecności licznie zaproszonych gości, bezpośrednio lub pośrednio związanych z inwestycją. Wielu z nich wójt Tomasz Michalczak przekazał osobiste podziękowania oraz pamiątkowe grawerowane dyplomy. 

W swoim wystąpieniu przypomniał długą drogę, którą pokonano, aby sfinalizować zamierzenie. Plany dotyczące rozbudowy oczyszczali pojawiły się bowiem już 2014 r., natomiast pierwszy projekt budowlany w 2017 r. Następnie rozpoczął się długi proces poszukiwania możliwości dofinansowania inwestycji, znacząco przekraczającej możliwości budżetowe gminy.

Rozbudowa oczyszczalni wraz z przebudową kanalizacji wodnościekowej na dwóch ulicach w Rogowie w 2015 r. została wpisana do Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Żnińskiego. Koszt inwestycji był jednak na tyle duży, że nie udało się pozyskać środków z tego źródła. Gmina liczyła kolejno na wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale również w tym przypadku nie udało się jej pozyskać dofinansowania. 

Realna szansa pojawiła się wraz z uruchomieniem w 2021 r. Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Gmina postanowiła postawić wówczas wszystko na jedną kartę. W sierpniowej pierwszej edycji został złożony jeden wniosek na Rozbudowę mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków o przepustowości 600 m3/d w Rogowie na kwotę 12,5 mln, przy dofinansowaniu wynoszącym 95%.

Na wyniki nie trzeba było długo czekać, bo już 17 listopada 2021 r. gmina otrzymała promesę wstępną dotyczącą dofinansowania inwestycji. – Radość z otrzymania promesy zderzyła się z problemem, jakim było wygaśniecie pozwolenia na budowę z 2017 r. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało się w krótkim czasie, stworzyć projekt budowlany i uzyskać pozwolenie na budowę. Kolejnym trudnym etapem było wyłonienie wykonawcy. Udało się to dopiero za czwartym razem. Firmą, która złożyła najkorzystniejszą oferta była firma “Grinbud” Zakład Ogólnobudowlany Jarosław Sieszchuła z Gniezna. Dnia 23 września 2022 r. firma pana Sieszchuły rozpoczęła roboty budowlane – przypomniał wójt Tomasz Michalczak.

– Należy zaznaczyć, że nie była to łatwa inwestycja, zakres prac był potężny i złożony, a perspektywa zmian w prawie mogła znacząco wydłużyć, a nawet uniemożliwić realizację zadania. Mam tu na myśli zmianę w interpretacji art.75 Ustawy Prawo wodne, który mówił o zakazie wprowadzania ścieków do jeziora, jeśli czas dopływu ścieków do jeziora byłby krótszy niż 24 godziny. W tej sprawie zostało przez nas wysłane wiele pism do różnych ministerstw, instytucji w celu wyjaśniania tego skomplikowanego zagadnienia. Ostatecznie wszystko zakończyło się po naszej myśli. Przypomnę również o tym, że był to okres pandemii, wojny za wschodnią granicą, gdzie dostępność materiałów była ograniczona i tak np. za dmuchawami musieliśmy czekać około 4 miesięcy. Musimy również sobie uzmysłowić, że prawie każdy nowy element był „szyty” na miarę tego obiektu. Nie obyło się również bez męskich rozmów na linii zamawiający, wykonawca, projektant, inspektor nadzoru. Nie raz atmosfera rozmów sięgała zenitu, a korespondencja mailowa toczyła się do późnych godzin nocnych – kontynuował Tomasz Michalczak.

Ostatecznie udało się z sukcesem zakończyć inwestycje. Odbiór robót budowlanych nastąpił 13 grudnia 2023 r., pozwolenie wodno-prawne otrzymano 11 stycznia roku kolejnego, zaś pozwolenie na użytkowanie 20 marca 2024 r.

Łączny koszt inwestycji to ponad 15,1 mln zł, przy dofinansowaniu 11,8 mln zł. Ostateczny poziom dofinansowania wyniósł więc 78%.

Wójt zaznaczył ponadto, że rozbudowa podyktowana została problemami związanymi z koniecznością uporządkowania systemu kanalizacyjnego na terenie gminy, niewystarczającym systemem oczyszczania ścieków zarówno, co do ilości jak i skuteczności usuwania zanieczyszczeń, a także koniecznością uporządkowania systemu zarządzania nieczystościami płynnymi ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.

Grunt, na którym powstała nowa część oczyszczalni został pozyskany przez samorząd od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zadanie (w wielkim skrócie) polegało na rozbudowie istniejącej infrastruktury o nowoczesną technologię 2-stopniowego mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków. Objęło m.in. budowę budynku technicznego, w którym znajdują się: automatyczna stacja ścieków i osadów, pompownia ścieków surowych, zbiornik retencyjny czy instalacja mechanicznego oczyszczania. Powstał także reaktor biologiczny z dwoma niezależnym ciągami technologicznymi.

Justyna Kulpińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzy Meloni a Le Pen. Kulisy brukselskich negocjacji PiS
Następny artykułASUS Dual GeForce RTX 4070 (SUPER) EVO White – nowe karty graficzne z eleganckim chłodzeniem o niewielkich wymiarach