Stabilizacja cen nieruchomości, mniejsze niż przed pandemią zainteresowanie ze strony klientów oraz znaczące pogorszenie się sytuacji w obszarze nieruchomości komercyjnych – to najważniejsze wnioski płynące z drugiej edycji badania pośredników rynku nieruchomości przeprowadzonego przez portal nieruchomosci-online.pl pod koniec II kwartału 2020 roku.
Spadek liczby prezentacji nieruchomości
Istotną zmianę możemy zaobserwować w odniesieniu do liczby prezentowanych nieruchomości, gdzie widać niestety negatywny wpływ wydarzeń, z jakimi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich miesięcy. Tylko 8,6 proc. ankietowanych wskazało, że liczba prezentowanych nieruchomości jest większa niż przed pandemią. 37 proc. odnotowało niewielki spadek, natomiast ponad 26 proc. badanych notuje znaczący spadek w tym obszarze. 27 proc. pośredników deklaruje, że poziom zainteresowania nieruchomościami powrócił do stanu sprzed wybuchu pandemii.
Dane dotyczące liczby prezentowanych przez pośredników nieruchomości w zestawieniu z bardzo dużym zainteresowaniem rynkiem widocznym w statystykach naszego portalu dowodzą, że klienci z większą ostrożnością podejmują decyzję o zakupie nieruchomości, co wobec niepewnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej jest zupełnie zrozumiałe – analizuje wyniki badania Michał Kurczycki, dyrektor generalny portalu nieruchomosci-online.pl.
– Rosnący ruch w portalu dowodzi, że klienci szukają okazji, postrzegają nieruchomości jaką dobrą formę ulokowania środków wobec rekordowo niskich stóp procentowych. Z drugiej jednak strony wahają się z podjęciem ostatecznej decyzji mając w wielu przypadkach problem np. z zaciągnięciem kredytu – dodaje Michał Kurczycki.
Ceny na stabilnym poziomie
Według pośredników ceny mieszkań i domów pozostały stabilne na przestrzeni ostatnich tygodni – takie wnioski płyną z odpowiedzi przeszło 73 proc. ankietowanych. Tylko w ocenie 16,5 proc. mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen mieszkań i 9,2 proc. domów.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do cen gruntów i działek, gdzie wobec rosnącego popytu, możemy zaobserwować już istotny wzrost cen, który zanotowało 46,7 proc. badanych. Niemal tylu samo (49,8 proc.) oceniło, że ceny gruntów i działek pozostały niezmienne na przestrzeni ostatnich tygodni. Przeszło 60 proc. badanych oceniło stabilizację cen budynków i lokali użytkowych, a 38,7 proc. zanotowało w tym obszarze spadek.
Pośrednicy odpowiadali również na pytanie dotyczące najważniejszych cech nieruchomości, na jakie zwracają obecnie klienci. Niezmiennie kluczową rolę odgrywa cena (72,1 proc.) oraz lokalizacja (64 proc.). Co trzeci klient zainteresowany kupnem nieruchomości pyta także o balkon czy ogród (32,1 proc.), czego wynikiem jest zmiana preferencji związana z sytuacją epidemiologiczną.
Prognozowana koniunktura w III kwartale
Wbrew wielu pojawiającym się w mediach opiniom, pośrednicy prognozują, że sytuacja na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy pozostanie w całym sektorze stabilna, z wyłączeniem jednak sektora biurowego i nieruchomości komercyjnych.
Przeszło 63 proc. badanych uważa, że w obszarze mieszkaniowym kondycja rynku pozostaje bez zmian lub będzie się poprawiać (odpowiednio 41,6 proc. i 21,9 proc.). 36,5 procent ankietowanych przewiduje jednak pogorszenie się sytuacji.
Jeszcze lepsze prognozy ankietowani mają dla sektora domów – w tym przypadku 42 proc. pośredników spodziewa się stabilizacji, 33,3 proc. natomiast poprawy. Co czwarty ankietowany ocenia, że domy sprzedawać się będą gorzej niż miało to miejsce w ostatnich miesiącach.
Badanie nastrojów wśród pośredników rynku nieruchomości zostało przeprowadzone na próbie 315 biur będących klientami portalu w dniach 25-29 czerwca 2020 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS