A A+ A++

Strażacy Ochotnicy wyrażają obawy i wątpliwości dotyczące projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Wiele zmian w funkcjonowaniu OSP wprowadza wspominany projekt. – Niestety, MSWiA nie skonsultowało planowanych zapisów ustawy z członkami OSP – mówi poseł Joanna Frydrych.

– Projekt ustawy o OSP wprowadza system w pełni scentralizowany, sterowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tym samym upolitycznia się to, co funkcjonuje właściwie i nie powinno zostać włączone do propagandowej machiny PiS. Projekt ustawy wprowadza ścisłą kontrolę i nadzór nad jednostkami OSP dając możliwość wydawania bezpośrednich poleceń konkretnej OSP. – mówi Joanna Frydrych.

Posłanka dodaje, że projekt ustawy jest krzywdzący dla druhów i druhen, gdyż odbiera im możliwość używania określenia „strażak”. Po uchwaleniu przedmiotowej ustawy strażakiem będzie wyłącznie strażak zawodowy, członkowie OSP będą „ratownikami”. Projekt zapowiada również, że po 150 latach znikną mundury w OSP – Nie ma w nim żadnych wzmianek o mundurze – mówi poseł

Środowisko strażaków z zadowoleniem przyjęło informację o planowanym dodatku emerytalnego dla strażaków ochotników, którzy przez 25 lat byli czynnymi członkami OSP. Świadczenie to ma być wypłacane dla mężczyzn po ukończeniu 65 roku życia, dla kobiet po ukończeniu 60 roku życia.

– Należy zwrócić uwagę na źródło finansowania OSP. Po wprowadzeniu projektowanych przepisów ustawy, koszty funkcjonowania OSP będą pokrywane bezpośrednio z budżetu państwa o ile, na podstawie innych przepisów nie zostaną przekazane gminom, jako zadania zlecone. – podkreśla Joanna Frydrych. – Z ustawy o ochronie pożarowej zniknąć ma definicja krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz usunięty zostaje art. 14 w którym określono ramy systemu, w tym cele systemu, zadania, podmioty itd. Z ustawy usunięto również zapis o nadzorze Ministra ds. wewnętrznych nad krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym. Minister ds. wewnętrznych w drodze rozporządzenia ma określać natomiast zakres, szczegółowe warunki i tryb włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Takie postępowanie jest całkowicie niezrozumiałe. – dodaje – Ochotnicza Straż Pożarna to dla wielu osób tradycja. Często długoletnia, wielopokoleniowa tradycja rodzinna. Pielęgnowanie tradycji to szacunek dla lokalnej społeczności, to wyraz uznania dla wszystkich druhów i druhen należących do OSP. Każdy szczebel administracji – zarówno samorządowej jak i rządowej – powinien wspierać działania i funkcjonowanie OSP. Dziś mam wrażenie, że Rząd zaplanował ich demontaż.

Poseł Joanna Frydrych wystosowała zaproszenie do druhów i druhen:

– Osoby zainteresowane niniejszym projektem ustawy dot. ochotniczych straży pożarnych, zapraszam na spotkanie on-line organizowane przez Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni Cezarego Tomczyka w sprawie planowanych przez rząd zmian w Ochotniczych Strażach Pożarnych, które odbędzie się 31 maja 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 Sejmie RP. Zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu proszę kierować do piątku (28.05) do godz. 14:00 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 22 694 25 92. Wszyscy zainteresowani zdalnym udziałem w spotkaniu otrzymają mailem link do wydarzenia – powiedziała Joanna Frydrych.

Krosno112.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstre słowa krytyki wobec działań dyrektora szpitala i zarządu
Następny artykułKoncert online z okazji Dnia Mamy w BDK [FILM] [ZDJĘCIA]