Poseł Paweł Hreniak, a także burmistrz Bierutowa Piotr Sawicki i komendant powiatowy straży pożarnej Andrzej Fischer spotkali się wczoraj z reprezentacjami OSP z powiatu oleśnickiego. Rozmawiano o zmianach, jakie mają nastąpić w przepisach prawnych dotyczących ochotniczych straży pożarnych.
Paweł Hreniak już na wstępie podkreślił, że spotkanie ma charakter konsultacyjny. – Chcemy rozmawiać o zmianach, jakie powinny zajść w przepisach dotyczących OSP z ludźmi, które te struktury tworzą – mówił poseł, który stoi na czele podkomisji sejmowej zajmującej się rozwojem i promocją OSP. Parlamentarzysta przyznał, że nowa ustawa ma nakłaniać młodych ludzi do wstępowania w szeregi ochotniczej straży pożarnej. – Już dzisiaj możemy powiedzieć, że bez was nie ma bezpieczeństwa w naszym kraju – komplementował ochotników.
Jakie zmiany mogą zajść w przepisach dotyczących OSP? – Musimy stworzyć takie narzędzia, które sprawią, że pracodawcy będą chcieli mieć w swoich szeregach strażaków – mówił. – Czasy, gdy strażak-ochotnik schodził z pola, gdy dostawał informację o pożarze minęły. Teraz większość ochotników pracuje w systemie 8-godzinnym i jest uzależniona od pracodawców.
– A co, jeśli pracodawca nie pozwala wyjechać na akcję – dopytywał jeden z zainteresowanych.
– Nie ma rozwiązań prawnych, by przymusić pracodawcę do zwolnienia strażaka na akcję. Wtedy on sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce być pracownikiem czy strażakiem – odpowiadał komendant Andrzej Fischer.
Mówiono też o środkach ostrożności, w które powinni być wyposażeni ochotnicy. – Muszą być takie same, jakimi dysponują zawodowi strażacy – nie miał wątpliwości Andrzej Fischer. Rozważano pomysł zastąpienia ochrony podczas gminnych imprez masowych członkami miejscowych OSP, czy wprowadzenie zapisu o możliwości wykonywania prawa jazdy na samochód ratownicz-gaśniczy na koszt jednostki przez jej nowych członków pod warunkiem służby w jednostce przez co najmniej 5 lat. Dyskutowano ponadto o dodatkach do emerytury dla strażaków, którzy służyli w OSP co najmniej 20 (kobiety lub 25 (mężczyźni) lat.
Pojawił się też pomysł przedstawiania działalności jednostek OSP podczas sesji rad gmin. – Mogłaby to być prezentacja na kształt raportu o stanie gminy – podpowiadał burmistrz Piotr Sawicki, który deklarował współpracę z jednostkami i kolejny raz podkreślał jej znaczenia dla bezpieczeństwa gminy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS