A A+ A++

Kleszcze to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Początek wiosny to moment, gdy pojawia się ich coraz więcej i zaczynają atakować niemal z każdej strony. By się przed nimi uchronić, można zastosować naturalne sposoby. Warto więc zabezpieczyć ogród roślinami, których zapach odstrasza te pasożyty. Jak pozbyć się kleszczy?

Groźne ukąszenia kleszczy

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy kleszcze zaczynają atakować. Zagrażają zarówno zdrowiu ludzi, jak i zwierząt, a wszystko przez to, że są wektorami wielu chorób, głównie boreliozy, która początkowo może nie dawać żadnych objawów. Zarażają również kleszczowym zapaleniem mózgu, bartonelozą, anaplazmozą oraz babeszjozą, która bardzo często atakuje psy. Nie każde ukąszenie wiąże się z chorobą, jednak trzeba mieć na uwadze ryzyko zagrożenia, które niosą za sobą kleszcze mimo ich niewielkiego rozmiaru. 

Kleszcze to pajęczaki, które są pasożytami. Żerują w celu pozyskania niezbędnej do rozwoju ludzkiej bądź zwierzęcej krwi. Uwielbiają przebywać w wysokich trawach oraz na krzewach, a więc jesteśmy na nie narażeni na łąkach, w parkach, lasach, ogródkach i działkach rekreacyjnych. Mitem jest jednak to, że skaczą na swoje ofiary z drzew. 

Po spacerze trzeba więc dokładnie przejrzeć ubrania i ciało, by upewnić się, że nie przynieśliśmy kleszczy do domu oraz czy żaden pajęczak nie zdążył się już wbić w skórę. Okazuje się, że najczęściej atakują i wkłuwają się m.in. przy linii włosów, za uszami, na szyi i pod pachami oraz w zgięciach ręki, w pachwinach, w okolicach pępka, a także pod kolanami.

Zobacz także: Nawet nie wiesz, że przyciągasz kleszcze. Unikaj w ciągu dnia i wieczorem

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Kleszcze nie wydają żadnych dźwięków, chowają się w trawie, a dzięki kolorowi swojego ciała wtapiają się w otoczenie, przez co ciężko je zauważyć. Poza tym ich ukąszenie za sprawą substancji znieczulającej jest bezbolesne, co jeszcze bardziej ułatwia im żerowanie. Trudno więc ich całkowicie uniknąć, zwłaszcza regularnie spacerując po lesie. Wbrew pozorom ciemne ubranie nie jest pomocne w ochronie przed nimi. Wszystko przez to, że kleszcze są po prostu ślepe. W zlokalizowaniu potencjalnego żywiciela pomaga im narząd Hallera znajdujący się na pierwszej parze odnóży. 

Ryzyko ataku kleszczy można jednak zminimalizować na własnym podwórku. Wystarczy posadzić w ogrodzie rośliny, które za sprawą wydzielanych substancji i zapachów odstraszają te pasożyty:

  • lawenda
  • aksamitka
  • rozmaryn
  • szałwia
  • kocimiętka
  • trawa cytrynowa
  • melisa
  • mięta cytrynowa
  • wrotycz pospolity
  • złocień dalmatyński

Co na kleszcze?

Chcąc uchronić ogród przed zasiedleniem się klesz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВорог понад 60 разів вдарив з авіації: де тривають найзапекліші бої
Następny artykułAbp Gänswein: chciałem sprostować nieprawdę nt. Benedykta XVI