Woda z wyciśniętym sokiem z cytryny to zdrowsza wersja porannej kawy, ma też więcej zalet niż napar z dużą dawką kofeiny. Nawadnia i rozjaśnia umysł, przygotowuje ciało do przyjęcia śniadania lub filiżanki kawy. Jakie jeszcze właściwości ma taki napój pity o poranku?
1. Wspomaga trawienie. Ciepła woda z cytryną uruchamia o poranku jelita – przyspiesza ich perystaltykę, stymuluje też pracę żołądka przez wydzielanie soków trawiennych, zaś cytryna oczyszcza wątrobę.
2. Ma działanie alkalizujące. Mimo iż kwaśna, cytryna ma odczyn zasadowy, a nie kwasowy. Reguluje pH w organizmie, stwarzając niekorzystne warunki do bytowania w nim patogenów: grzybów, pasożytów, bakterii.
3. Detoksykacja. Woda z cytryną działa moczopędnie, wspierając pozbywanie się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.
4. Pobudza. Ciepła woda rozgrzewa od wewnątrz, a cytryna pobudza. Jeśli do wody dodasz odrobinę miodu, to wzrost poziomu cukru we krwi postawi cię na nogi w kilka chwil.
5. Nawilża. Regularne picie wody z cytryną rozumiane jako dobry nawyk zwiększenia podaży wody w rytmie dobowym ma bezpośredni wpływ na urodę. Woda dotlenia i nawilża, sprawiając, że skóra wygląda promiennie, jest miękka, a zmarszczki spłycone.
Gotowa jest w kilka chwil. Wystarczy, że sok z połowy cytryny wciśniesz do szklanki z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Na początku taka mieszanka może wydawać ci się kwaśna – nic nie stoi na przeszkodzie, by na 1 szklankę wody dodać ½ łyżeczki dobrego miodu. Miksturę wypij małymi łykami, delektując się jej smakiem.
Uwaga! Możesz wzbogacić smak i poprawić właściwości wypijanej co rano wody z cytryną. W sezonie jesienno-zimowym do wody dodaj posiekany drobno imbir, szczyptę kurkumy i cynamonu. Rozgrzeje i wpłynie pozytywnie na układ odpornościowy. Latem możesz pić chłodniejszą wodę, dodając do niej listki mięty lub plasterki zielonego ogórka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS