Lasy Państwowe proponują zmianę przepisów i zasad sprzedaży surowca drzewnego, by wesprzeć rodzimy przemysł drzewny – poinformowało Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jak dodano, chodzi o ograniczenie eksportu drewna okrągłego i eliminację nieuczciwych uczestników rynku.
Lasy Państwowe (LP) poinformowały w środę, że rozpoczęły proces zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego, które mają umożliwić wsparcie rodzimego przemysłu drzewnego. Celem jest zmiana w przepisach i skuteczna weryfikacja przedsiębiorców kupujących drewno.
“Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze działania w zakresie weryfikacji oświadczeń składanych przez przedsiębiorców, eliminację nieuczciwych uczestników ograniczonych procedur sprzedaży drewna, ograniczenie eksportu drewna okrągłego i wsparcie gałęzi przemysłu, odpowiedzialnego za ok 2,5 proc. PKB” – podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss. “Wprowadzenie takich zmian to również zwiększenie wartości dodanej związanej z eksportem drewna okrągłego. Przy obecnych przepisach dotyczących eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego tracimy ok. 5 mld zł wartości dodanej rocznie” – dodał.
Leśnicy poinformowali, że zwrócili się do Ministra Finansów z propozycją wprowadzenia dodatkowej grupy GTU do Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dn. 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Obecnie w rozporządzeniu jest 13 grup GTU. “Dodatkowa, czternasta grupa obejmowałaby drewno surowe. Zmiana zapisów pozwoliłaby powiązać nieprzetworzone drewno z zapisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów” – wyjaśniły Lasy Państwowe. Podkreśliły, że zmiana pozwoli skrócić łańcuch dostaw, co jest korzystne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. “Rekomendacje pozwolą także monitorować podmioty uczestniczące w obrocie drewnem na naszym rynku” – dodały LP.
Przypomniano, że od miesięcy w mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, że “Lasy Państwowe wycinają drzewa w polskich lasach, a surowiec sprzedają na zagraniczne rynki, przede wszystkim do Chin”. “Ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski to jedno z działań deklarowanych przez rząd. Takiej zmiany oczekuje również krajowy przemysł drzewny” – wskazały LP.
Lasy Państwowe informowały niedawno PAP, że z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton. Powołując się na wyliczenia GUS LP podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec – 5,3 mln ton; wysyłka drewna do naszych zachodnich sąsiadów stanowiła 37 proc. eksportu w tym czasie. Na dalszym miejscu znalazły się “inne kraje”, do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym – Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.
Większość pozyskiwanego przez LP drewna przeznaczana jest dla przedsiębiorców i kupowana za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (70 proc. oferowanej miąższości) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (30 proc.); stanowi to ok. 80 proc. oferty Lasów Państwowych. Natomiast pozostałe 20 proc. trafia do sprzedaży detalicznej.
Na aukcjach systemowych drewno mogą kupować wszyscy przedsiębiorcy, także podmioty nowe, które nie mają historii zakupów. Trafia na nie też drewno, którego nie udało się sprzedać w ramach Portalu Leśno-Drzewnego.
Obecnie powierzchnia lasów w Polsce to ponad 9,2 mln ha, z czego przeszło 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe. LP zatrudniają około 26 tys. osób. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
ab/ malk/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS