A A+ A++

Główną bohaterką “Święta ognia” jest 20-letnia Anastazja, która – jak mówi – urodziła się z porożem, czyli dziecięcym porażeniem mózgowym. Jej pojawienie się na świecie wywróciło do góry nogami dotychczas spokojne życie jej rodziców i starszej siostry.

Matka nie radzi sobie z sytuacją i po jakimś czasie znika w niewyjaśnionych córkom okolicznościach, ojciec dzielnie daje rade sam, choć nie obce jest mu zaglądanie do kieliszka, a starsza o 10 lat od Nastki Łucja oddaje się światu baletu, dążąc do uzyskania perfekcyjnych póz.    

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo że historia tej rodziny bywa trudna i skomplikowana, Nastka jest pełna optymizmu i wiary w swoje możliwości, choć zdaje sobie sprawę, że stojące przed nią wyzwania przyprawiają o ogrom stresu jej najbliższych. Tak jest np. z maturą, do której zamierza podejść. Nauczyciele i początkowo ojciec próbują jej wybić z głowy ten pomysł, kierując się prostym podejściem “po co ci to? Matura do niczego ci się nie przyda”, na co bohaterka reaguje w przejmujący sposób. 

Słuchaj audiobooka “Święto ognia” w Audiotece

Na szczęście na swojej drodze spotyka sąsiadkę, panią Józefinę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. To ona przekonuje “wszystkich świętych”, czyli ministerstwo edukacji i kuratorium, by pozwolili Nastce podejść do matury. Ale kobieta nie matkuje dziewczynie, raczej się z nią zaprzyjaźnia, wprowadzając też w świat relacji damsko-męskich. To postać, która jeszcze bardziej rozświetla życie Anastazji, daje jej dostęp do innego świata i poczucia humoru. 

Powieść Jakuba Małeckiego to nie tylko narracja Nastki. Głos przejmują też jej ojciec oraz siostra, przedstawiając nieraz te same sytuacje z innej perspektywy. Ciekawym fragmentem “Święta ognia” jest okres kontuzji Łucji, gdy na siłę próbuje przejąć kontrolę nad swoim ciałem, mimo bólu i dyskomfortu zmusić je do wysiłku. Jej postawa stoi w sprzeczności z podejściem Nastki, która nigdy nie mając władzy nad swoim ciałem, nie buntuje się ani frustruje przeciwko temu, w pełni akceptuje ten stan. 

W audiobooku Audioteki w roli Nastki słyszymy Paulinę Pytlak, aktorkę, która wcieliła się w tę postać również w filmowej ekranizacji w reżyserii Kingi Dębskiej. Jedynie na ekranie jej tatą jest Tomasz Sapryk, a w słuchowisku Adam Woronowicz, z kolei w roli Łucji usłyszymy Aleksandrę Hamkało (filmową wersję reprezentuje baletnica Joanna Drabik).

Warto zapoznać się z oryginałem przed wizytą w kinie. Produkcja bowiem nieco różni się od książki, upraszcza pewne wątki, a niektóre (jak sposób odejścia matki i reakcje córek) wręcz celowo pomija. Szkoda, bo Jakub Małecki rozpisał je w interesujący sposób.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzegląd najlepszych odkurzaczy pionowych
Następny artykułStypendia Fundacji SFL zostały przyznane