A A+ A++

Do 2 czerwca można w Muzeum Ziemi Pałuckiej oglądać ekscytującą, bardzo oryginalną, choć w klasycznym ujęciu, wystawę fotografii pt. Plastyka nieostrości. Autor, Piotr Koralewski zaprezentował 40 zdjęć, w większości czarno-białych z przydymionym światłem w tle, czasami odwróconymi konturami lub kolorowych, na których światło połamało barwy. Zdjęcia przedstawiają żnińską roślinność na uboczu.

Żninianin Piotr Koralewski od lat kolekcjonuje stare aparaty fotograficzne i sam para się fotografią. Owszem, lubi tę klasyczną, ale jest artystą otwartym i oczywiście korzysta też z możliwości, które dają aparaty cyfrowe. Sprzęt jednak to jedno – liczy sie przede wszystkim umiejętność nie tyle patrzenia, co dostrzegania czegoś, czego w świecie nie zobaczą, jedynie na ten świat patrzący. Piotr Koralewski potrafi  dostrzegać coś, co przy odpowiednim skadrowaniu będzie nie tylko odbiciem realnego świata, ale artystyczną wizją jego drobnych elementów. Drobnych i skromnych, a jednak potencjalnie ciekawych i pięknych. Taka jest roślinność na uboczu – wzdłuż torowisk, udeptanych ścieżek, na tyłach ulicznych pierzei, niby w ukochanym, rodzinnym mieście, a jakby poza nim. To nie tylko kwiaty, ale też trawy, wici, pąki, kłosy.

Piotr Koralewski (po prawej) w rozmowie z szubińskim artystą Maciejem Jelińskim fot. Karol Gapiński

Te różne aspekty żnińskiej przyrody Piotr Koralewski pokazał 18 kwietnia w Muzeum Ziemi Pałuckiej na wernisażu wystawy Plastyka nieostrości. Nie był to jego debiut z tym tematem. Otóż Plastyka nieostrości po raz pierwszy została pokazana 1 czerwca 2023 r. w żnińskim Pubie Styx. Później była jeszcze powtarzana kilka razy. Jednak otwarta w czwartkowe popołudnie w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego ekspozycja kadrów jest największą z dotychczasowych. Fotografik dołożył nowe, niedawno wykonane prace. Wystawa liczy już 40 zdjęć. Są to dzieła wykonywane techniką rezerwowaną przez większość twórców dla portretów ludzi, często też zwierząt. To fotografia portretowa, tyle że w wykonaniu żninianina podmiotem zdjęcia staje się skromna, nieożywiona przyroda, traktowana przez nas często jako zwykły chwast. A przecież i ona może być źródłem zachwytu. I bohater ostatniego wernisażu w żnińskim muzeum to właśnie udowadnia.

Oglądający dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z wystawy fot. Karol Gapiński

Piotr Koralewski to fotografik wciąż młody, bo urodzony w 1991 r., ale ma już duże doświadczenie, gdyż zajmuje się tą dziedziną sztuki od 2007 r.  Fotografia przyrody nie jest jego jedynym konikiem ale przyznaje, że bardzo ją lubi. Na wernisażu Plastyki nieostrości  pojawili się liczni goście. Wielu z nich to wierni miłośnicy talentu Piotra Koralewskiego, ale też pojawili się nowi jego admiratorzy, przyciągnięci dobrymi opiniami o wcześniejszych ekspozycjach.

Frekwencja na wernisażu prac Piotra Koralewskiego dopisała fot. Karol Gapiński

Autor podziękował wszystkim gościom, w szczególności swojej dziewczynie, właścicielom Pubu Styx za danie możliwości debiutu oraz Sebastianowi Piechockiemu, kuratorowi wystaw w Muzeum Ziemi Pałuckiej. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Maciej Dolski na gitarze.

Karol Gapiński

Aktualizacja: 19/04/2024 17:32
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd w Szczecinie oddalił apelację rolników w sprawie blokady S3. Jest decyzja, co dalej
Następny artykułZrównoważony rozwój to proste wyzwanie