Wybór kandydata poprzedziły prawybory w podkarpackim Porozumieniu. Do walki stanęli Arkadiusz Opoń i Waldemar Kotula, którzy od 23 lutego walczyli o głosy swoich partyjnych kolegów. 21 marca zakończyło się głosowanie, którego wyniki w poniedziałek ogłosił Stanisław Kruczek, szef Porozumienia Jarosław Gowina na Podkarpaciu. Zwycięzcą wyścigu został Waldemar Kotula. Nie wiadomo jednak, jaką przewagę nad swoim rywalem miał Kotula.
– Umówiliśmy sie, że nie udzielamy informacji, jaka to była różnica głosów. Mogę tylko powiedzieć, że około 200 osób oddało karty do głosowania – powiedział Waldemar Kotula.
Waldemar Kotula wystartuje w wyborach w Rzeszowie z ramienia Porozumienia Jarosława Gowina
– Najbliższe dni to będzie czas rejestracji komitetu. Będzie to najprawdopodobniej komitet partyjny czyli Porozumienie Jarosława Gowina. Będziemy także prezentować nasz program wyborczy – powiedział Waldemar Kotula, który krótko przedstawił kilka założeń i wyobrażeń swojej prezydentury w Rzeszowie.
– Skupiłaby się na uporządkowaniu ładu przestrzennego. Koniecznością jest ochrona zielonych terenów przy Wisłoku. To, co leży mi na sercu, to stworzeniu budżetu dla rad osiedli na inwestycje. Ustawa daje możliwość wprowadzenia ustawy krajobrazowej, aby zniwelować ten śmietnik reklamowy, który jest w mieście. W sprawach ważnych trzeba angażować obywateli. Tam, gdzie jest ich sprzeciw lub aprobata, muszą mieć możliwość wyrazić głos i ten głos musi być uszanowany – powiedział Waldemar Kotula.
Pomysły Waldemara Kotuli na rekreacje w Rzeszowie: Poligony do paintballu, muzeum figur woskowych
Kotula wspomniał także o niektórych inwestycjach, które chciałby zrealizować jako prezydent Rzeszowa.
– Trzeba wywierać presje na parlamentarzystów, żeby w Rzeszowie powstał kliniczny szpital uniwersytecki. Ważną rzeczą jest też budowa aquaparku. Trzeba odbudować również lodowisko na Wyspiańskiego. Należy stworzyć bazę turystyczno-rekreacyjną. Odpoczynek w przestrzeni publicznej jest bardzo ważny. W Rzeszowie można zbudować wiele ciekawych rzeczy. Kilka miast buduje poligony do paintballu. Można wybudować muzeum figur woskowych. Wiemy, że w toku jest przejecie Zamku Lubomirskich na potrzeby kultury i będzie można dyskutować, co tam miałoby się pojawić. Trzeba również zadbać o rynek i okolice centrum, żeby wyprowadzić z niego ruch samochodowy. Dlatego na rogatkach trzeba wybudować parkingi park&ride. Istotne będzie również zintegrowanie biletów MPK z MKS i PKP. Te połączenia nie mogą rywalizować, tylko muszą się uzupełniać – powiedział Waldemar Kotula.
Na razie do walki o fotel prezydenta Rzeszowa zarejestrowały się trzy komitety: Ewy Leniart (poparcie PiS), Konrada Fijołka (poparcie PO, PSL, Lewicy i PL2050 Szymona Hołownii) i Grzegorza Brauna (Konfederacja). Oprócz nich swój start w wyborach zapowiedzieli również Marcin Warchoł (były członek Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry), Kazimierz Rochecki, Maciej Masłowski, jednak cała trójka nie zarejestrowała jeszcze komitetów wyborczych. Podobnie sytuacja wygląda z Waldemarem Kotulą.
Kim jest Waldemar Kotula, kandydat Porozumienia na prezydenta Rzeszowa?
Waldemar Kotula ma 35 lat, jest informatykiem, prezesem dwóch spółek związanych z branżą IT. Od 2014 roku jest radnym PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Pracuje w Komisji Gospodarki Przestrzennej, Komisji Przedsiębiorczości i Zrównoważonego Rozwoju, Komisji Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Komisji do spraw Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Urodził się i mieszka w Rzeszowie wraz z żoną Moniką, córką Klaudią i synami bliźniakami Konradem i Patrykiem. Ukończył Politechnikę Rzeszowską na kierunku informatyka oraz studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej. Swoją karierę zawodową rozpoczął na 4. roku studiów jako programista w Asseco Poland SA. Pracował w firmach IT w Polsce i Austrii. W 2011 roku jego pierwsza działalność gospodarcza zajęła 1. miejsce w konkursie „Junior Innowacji Podkarpacia”.
Obecnie prezes dwóch spółek: jedna w branży IT zajmująca się tworzeniem dedykowanego oprogramowania, druga zaś rozwojem produktu do zarządzania drukarkami w kontraktach MPS. Posiada dyplom ukończonych studiów EMBA (Executive Master of Business Administration) w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Zdał egzamin państwowy w Ministerstwie Skarbu Państwa dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Obecnie jest członkiem rady nadzorczej Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS