Porozumienie w sprawie rozbudowy czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany coraz bliżej
14.07.2020r. 14:34
Umowa określi cztery podstawowe etapy przygotowania i budowy nowego zakładu. Pierwszy etap obejmuje proces przetargowy, wybór dostawcy technologii, pozwolenie na zagospodarowanie przestrzenne i pozwolenie na budowę. Ta część umowy ramowej zostanie szczegółowo opisana w tzw. pierwszej umowie wdrożeniowej.
“Zarówno umowa ramowa, jak i pierwsza umowa wdrożeniowa etapu nr 1 powinny zostać podpisane w ciągu kilku tygodni” – powiedział rzecznik.
“W tym roku rząd rozpoczął negocjacje umów między państwem a CEZ i rozpocznie proces notyfikacji z Komisją Europejską” – powiedział rzecznik. Z jego wypowiedzi wynika też, że CEZ ogłosi również w tym roku przetarg na dostawcę, którego wynik powinien być znany pod koniec 2022 r.”.
Podpisanie umowy z dostawcą spodziewane jest w 2024 r. Budowa nowego zakładu może rozpocząć się w 2029 r., a próbna eksploatacja w 2036 r.
Rzecznik powiedział, że planowana jest budowa jednego reaktora generacji III + o maksymalnej mocy zainstalowanej 1200 MWe. W marcu CEZ złożył w Państwowym Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Jądrowego wniosek o zgodę na budowę dwóch nowych bloków jądrowych w EJ Dukovany.
Państwo czeskie od dawna prowadzi rozmowy z CEZ, w której posiada 70 proc. udziałów, na temat rozbudowy swojej floty jądrowej, ale koszty i finansowanie pozostają nierozwiązane. Według doniesień prasowych na początku tego roku urzędnicy państwowi i zarząd spółki uzgodnili, że możliwe jest udzielenie pożyczki państwowej na budowę nowego zakładu, która oczekuje zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
Planowane są nowe przepisy dotyczące niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej, co umożliwiłoby rządowi podpisanie umowy z inwestorem na zakup energii elektrycznej ze źródła niskoemisyjnego. Umowa gwarantowałaby zwrot kosztów budowy i eksploatację nowej elektrowni jądrowej poprzez zakup energii elektrycznej po z góry określonej cenie.
W elektrowni jądrowej Dukovany obecnie działają cztery rosyjskie reaktory WWER-440, które według rządu powinny zostać zastąpione nowymi blokami za około 20 do 30 lat. Jednak fakt, że w EJ Dukovany działają już cztery rosyjskie jednostki, zdaniem CEZ nie wpłynie na wybór technologii dla nowych reaktorów.
Rzecznik spółki potwierdził, że CEZ przeprowadził konsultacje z potencjalnymi uczestnikami przetargu i wszyscy potwierdzili swoje zainteresowanie. Należą do nich CGN z Chin, EDF z Francji, Korea Hydro & Nuclear Power, rosyjski Rosatom i amerykański Westinghouse.
Minister przemysłu Karel Havlícek powiedział ostatnio, że “jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby nowa jednostka została zbudowana. Podjęto decyzję i nie można jej cofnąć nawet nieznacznie”, dodając, że harmonogram budowy jest obecnie dopracowywany.
Reaktory działające w EJ Dukovany zostały uruchomione w latach 1985-1987 i mają zostać wycofane z eksploatacji najpóźniej w latach 2045-2047, co oznacza, że oryginalne bloki i nowy reaktor będą działać wspólnie przez okres do 10 lat. Nowa jednostka ma docelowo zastąpić stare bloki energetyczne.
Rząd planuje długoterminowe funkcjonowanie istniejących bloków w EJ Dukovany na okres do 60 lat. CEZ ogłosił niedawno inwestycję o wartości 55 mld CZK (2 mld EUR) w projekt LTO. Oznacza to, że roczne inwestycje w modernizację i remont istniejących jednostek wzrosną z około 56 mln EUR do 93 EUR od 2028 r.
Republika Czeska ma obecnie sześć komercyjnie działających reaktorów. Oprócz czterech jednostek w EJ Dukovany w EJ Temelín pracują dwa rosyjskie reaktory WWER-1000. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w 2019 r. energetyka jądrowa zapewniała około 35 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju.
W 2014 r. CEZ anulował przetarg na budowę dwóch nowych bloków w EJ Temelín, ponieważ nie uzyskał gwarancji państwowych na realizację tego projektu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS