A A+ A++

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, chyba że sąd z uwagi na dobro dziecka jednemu lub obojga rodziców władzy rodzicielskiej pozbawi, lub ją im ograniczy. Co rozumiemy pod pojęciem pozbawieniem lub pozbawieniem lub ograniczeniem władzy rodzicielskiej?

Decyzja sądu w tym zakresie będzie oznaczała, że część lub całość decyzji co do sytuacji dziecka, będzie po rodzicem, któremu władzę rodzicielską ograniczono lub jej pozbawiono. Bywa też tak, że żadnemu z rodziców władzy rodzicielskiej nie ograniczono natomiast rodzice nie mieszkają razem i konieczne jest ustalenie zasad opieki nad małoletnimi dziećmi.
Jakie elementy powinny zostać ujęte w porozumieniu rodzicielskim?
1. Zaczynamy od określenia stron takiego porozumienia, czyli kto porozumienie zawiera – identyfikujemy mamę i tatę małoletniego dziecka.
2. Następnie określa się cel porozumienia, czyli inaczej mówiąc, po co takie porozumienie zawieramy, dla dobra dziecka, dla zachowania pozytywnych relacji, celem ustalenia warunków, uregulowania kontaktów itd.
3. Najważniejszym elementem takiego porozumienia jest ustalenie jego warunków dla dobra małoletniego dziecka. Rodzice ustalają zatem nie tylko, w jakim celu będą się kontaktować, ale też jakich środków użyją do komunikacji, a następnie jak będą wykonywać swoje obowiązki wobec małoletniego dziecka.
4. Elementem porozumienia rodzicielskiego mogą również być podejmowanie decyzji w kwestiach szkoły zdrowia paszportu, miejsca zamieszkania, zajęć dodatkowych itp.
5. Warto w takim porozumienie zawrzeć regulację procesu podejmowania decyzji przez rodziców w przypadku pozostawania dziecka pod opieką jednego z nich w sprawach codziennych i tych ważnych jak np. dotyczących zdrowia.
6. Równie ważnym elementem porozumienia rodzicielskiego jest kwestia finansowa, pokrywanie wydatków, kosztów utrzymania dziecka. Inaczej te kwestie będą wyglądać jak jest powierzone sprawowanie opieki u jednego z rodziców, a inaczej jak w danym przypadku występuje opieka naprzemienna.
7. W przypadku uzgodnienia wszystkich poprzednich punktów warto również uregulować proces postępowania w przypadku niezastosowania się jednego z rodziców do któregokolwiek z postanowień porozumienia, sposób i czas zmiany porozumienia w przypadku zmiany okoliczności.
We wszystkich tych kwestiach, w szczególności by treść porozumienia była jasna i precyzyjna warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Wątpliwości bowiem co do poszczególnych zapisów negatywnie wpływają na egzekwowanie zawartych w porozumieniu obowiązków.

W przypadku wystąpienia zdarzeń wymagających konsultacji zapraszamy do skorzystania z pomocy prawnej. Kontakt za pośrednictwem redakcji nr tel. 539 202 931 lub  e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKryptografia – nowe zasady pracy kancelarii
Następny artykułZnany bank zlikwidował siedzibę w centrum Kielc. Mieścił się tu wiele lat