A A+ A++

Trening na rowerze stacjonarnym oraz jazda na rowerze na zewnątrz niosą szereg korzyści dla zdrowia i kondycji. Niezależnie od tego, czy wybierzesz rower miejski, górski czy też szosowy, jazda w terenie będzie stanowić wartościowy element treningu cardio. Poruszając się na dwuśladzie dotlenisz płuca i poprawisz ogólną wydolność układu sercowo-naczyniowego. Systematyczne treningi rowerowe wzmacniają też mięśnie nóg, pleców czy barków, a stymulując metabolizm, wspierają walkę z nadwagą i otyłością. Podobnych efektów możesz się spodziewać, stawiając na sprzęt stacjonarny. Jaka jest różnica pomiędzy treningiem na rowerze zwykłym i stacjonarnym?

Rower zwykły a stacjonarny – jazda w terenie kontra trening w klubie fitness lub w domu

Różnica pomiędzy treningiem na rowerze zwykłym i stacjonarnym dotyczy przede wszystkim warunków, w jakich będziesz korzystać z obu sprzętów. Jazda na rowerze zwykłym – jeśli nie zaliczasz się do fanów sportów ekstremalnych – nie jest możliwa w sezonie zimowym, kiedy ścieżki rowerowe pokrywa śnieg czy lód. Natomiast na rowerze stacjonarnym będziesz ćwiczyć w dowolnie wybranym czasie, niezależnie od aury panującej za oknem. Jeśli posiadasz własny sprzęt, Twój trening może się odbywać o każdej porze dnia i nocy, natomiast w przypadku korzystania z rowerków stacjonarnych w publicznej siłowni będziesz ograniczony jedynie godzinami jej pracy. Zarówno trening na sprzęcie stacjonarnym, jak i jazda w terenie mają swoich zwolenników. Jeśli pedałując, chcesz oglądać film w zaciszu własnego domu, doskonałym wyborem będzie rower stacjonarny. Natomiast marząc o kontakcie z naturą, wybierz jazdę w terenie.

Bezpieczeństwo treningu na rowerze zwykłym i stacjonarnym

Porównując trening na obu rodzajach sprzętu pod kątem jego bezpieczeństwa, musisz uznać wyższość rowerów stacjonarnych. Ćwicząc w domu bądź w klubie fitness, znacznie trudniej o poważne kontuzje niż podczas jazdy w terenie. Cykliści poruszający się po ścieżkach rowerowych, poboczach czy jezdniach są narażeni na groźne skutki upadków lub kolizji z pojazdami należącymi do innych użytkowników ruchu drogowego. Pojęcie bezpieczeństwa podczas treningu rowerowego należy rozpatrywać też w kontekście obciążeń, z jakimi wiążą się oba rodzaje aktywności. Ćwiczenia na sprzęcie stacjonarnym nie są tak obciążające dla stawów jak jazda w terenie, zwłaszcza po nierównej nawierzchni, wymagającej pokonywania wzniesień i pagórków. Stąd jest to rodzaj aktywności, który można polecić osobom po urazach narządów ruchu.

Rower stacjonarny – sprzęt z wieloma dodatkowymi funkcjami

Choć jeżdżąc w terenie lub ćwicząc na rowerze stacjonarnym, możesz spodziewać się podobnych rezultatów treningu, w przypadku sprzętu stacjonarnego znacznie łatwiej je monitorować. Rowery stacjonarne wyposażone są w urządzenia elektroniczne z wyświetlaczem, pozwalające na kontrolowanie parametrów ważnych dla skuteczności treningu. W zależności od modelu sprzętu rowery umożliwiają dokonanie pomiaru czasu treningu, tempa pedałowania oraz liczby spalonych kalorii. Wśród funkcjonalności komputera rowerowego może się też znajdować regulacja mocy czy oporu urządzenia. Korzystając ze zwykłego roweru, pulsometr bądź inne akcesoria należy dokupić samodzielnie. Stawiając na jazdę w terenie, musisz się też liczyć z koniecznością pracochłonnej konserwacji roweru, której zwykle nie wymagają sprzęty stacjonarne.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgłoś się do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2024
Następny artykułDyskusja na temat przyszłości Pałacu w Sapowicach. Zostanie sprzedany?