A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1605

Badania w KoreiPołudniowej dowodzą wzrostu liczby przypadków porażenia nerwu twarzowego po szczepieniach przeciw COVID-19.

Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie „Emerging Infectious Diseases” wskazuje na niewielki, lecz zauważalny wzrost przypadków porażenia nerwu twarzowego (FP) w ciągu 28 dni od podania szczepionki przeciw COVID-19. W badaniu, przeprowadzonym na szeroką skalę w Korei Południowej, stwierdzono zwiększone ryzyko FP, szczególnie po pierwszej i drugiej dawce zarówno szczepionek mRNA, jak i wektorowych. Wyniki te podkreślają potrzebę monitorowania pacjentów po szczepieniach, mimo że ryzyko pozostaje niewielkie.

Szczepionki a porażenie nerwu twarzowego

Podczas pandemii COVID-19 szczepionki były dystrybuowane w szybkim tempie, co wywołało obawy dotyczące potencjalnych skutków ubocznych, w tym porażenia nerwu twarzowego. Chociaż w badaniach klinicznych nie stwierdzono poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem, to jednak odnotowano większą liczbę przypadków FP u zaszczepionych osób w porównaniu do ogólnej populacji.

Porażenie nerwu twarzowego, objawiające się nagłą paraliżem mięśni twarzy, było wcześniej powiązane z infekcjami, reakcjami autoimmunologicznymi oraz szczepieniami. Ze względu na możliwe związki ze szczepieniami, FP zostało uznane za priorytetowy niepożądany efekt przez platformę SPEAC (Safety Platform for Emergency Vaccines).

Różnice w badaniach

Wyniki badań dotyczących związku między szczepieniami przeciw COVID-19 a FP były do tej pory niespójne. Różnice w wielkości badanych populacji, pochodzeniu etnicznym, rodzajach szczepionek oraz metodach statystycznych mogą tłumaczyć te rozbieżności. Nawet metaanalizy nie były w stanie w pełni rozstrzygnąć tej kwestii z powodu ograniczeń w kryteriach włączenia.

Badanie przeprowadzone w Korei Południowej, jako jedno z największych w tej dziedzinie, ma na celu dostarczenie bardziej wiarygodnych dowodów na temat bezpieczeństwa szczepionek w kontekście FP.

Metodyka badania

Badanie było częścią działań Komitetu Badawczego ds. Bezpieczeństwa Szczepionek przeciw COVID-19 (CoVaSC) w Korei Południowej. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące osób, które otrzymały szczepionki między lutym 2021 a marcem 2022 roku, korzystając z dwóch dużych baz danych: rejestru szczepień oraz roszczeń ubezpieczeniowych Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (NHIS).

Do analizy włączono osoby powyżej 18. roku życia, wykluczając tych, którzy mieli wcześniejsze diagnozy FP lub brakowało u nich danych o szczepieniu. Szczepionki podzielono na trzy grupy: szczepionki mRNA (BNT162b2 i mRNA-1273), wektorowe (ChAdOx1 nCoV-19 i Ad26.COV2.S) oraz rekombinowane białkowe (NVX-CoV2373).

Wyniki badania

W okresie badania podano 129,956,027 dawek szczepionek w Korei Południowej, a liczba przypadków FP wyniosła 15,742. Spośród nich, 5,211 przypadków miało miejsce w ciągu 28 dni od podania szczepionki, co daje wskaźnik 4,0 przypadków FP na milion dawek. Ogólnie ryzyko FP wzrosło w ciągu 28 dni po szczepieniu (współczynnik ryzyka IRR 1.12), zwłaszcza po drugiej dawce (IRR 1.07) oraz po podaniu pierwszej i drugiej dawki (IRR 1.08). Trzecia dawka nie wykazywała istotnego wzrostu ryzyka.

Zarówno szczepienia homologiczne, jak i heterologiczne wykazały wzrost ryzyka (IRR odpowiednio 1.14 i 1.08). Szczepionki mRNA wiązały się z IRR na poziomie 1.11, natomiast szczepionki wektorowe miały wyższe ryzyko (IRR 1.37).

Wnioski i rekomendacje

Mimo że badanie wykazało wzrost ryzyka FP po szczepieniach, liczba przypadków była stosunkowo niewielka, a ryzyko to nie powinno zniechęcać do szczepień. Porażenie nerwu twarzowego jest na ogół łagodne i w pełni leczone. Lekarze powinni jednak monitorować objawy neurologiczne po szczepieniach i omawiać z pacjentami profil ryzyka i korzyści związany z przyjmowaniem szczepionek przeciw COVID-19.

Badanie potwierdza wcześniejsze ustalenia sugerujące związek między FP a szczepieniami, jednak wymaga dalszych badań, aby w pełni zrozumieć to zjawisko.

Na podstawie: CDC.gov (Yoon D. et al., „Risk for facial palsy after COVID-19 vaccination”, South Korea, 2021–2022. Emerging Infectious Diseases. doi: 10.3201/eid3011.240610)
Źródło: Brytol.com

TAGI: Neurologia, Szczepionki i preparaty szczepionkopodobne

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGothic Remake. Ścieżka dźwiękowa już dostępna
Następny artykułВ Молдове возле границы с Украиной нашли обломки ракеты – фото