A A+ A++

Powodów utraty danych może być wiele: błąd ludzki, kradzież sprzętu, katastrofa (pożary, powodzie, przepięcia w sieci elektrycznej), awarie sprzętowe, błędy transmisji danych… Doprawdy długo można wymieniać. Jak się zabezpieczyć? To oczywiste. Tworzyć kopie zapasowe, stosując się przy tym do reguły 3-2-1 i wykorzystując do tego serwer pamięci masowej NAS oraz chmurę.

Zapamiętajcie regułę 3-2-1

Jeśli chcecie skutecznie zadbać o swoje dane, to zapamiętajcie regułę 3-2-1. Spopularyzował ją nie informatyk, ale fotograf Peter Krogh. Jest dość prosta do zapamiętania:

3 – należy mieć co najmniej trzy kopie danych,
2 – należy je przechowywać na dwóch różnych nośnikach,
1jedna kopia powinna znaleźć się poza miejscem wykorzystywania danych produkcyjnych.

Reguła 3-2-1 dotycząca prawidłowej realizacji bezpiecznego backupu danych.

Reguła trzech egzemplarzy oznacza, że prócz danych (nazwijmy je „roboczych” na dysku komputera, serwera) powinniśmy posiadać dwie dodatkowe kopie zapasowe. Dlaczego dwie? Szansa, że obydwie (zakładamy, że są prawidłowo wykonane) zostaną uszkodzone (a właściwie nośniki ich zostaną uszkodzone) znacząco wtedy zmaleje.

Kolejny element to przechowywanie kopii danych na dwóch różnych nośnikach. I nie mówimy tu o dwóch partycjach/wolumenach dyskowych lub tej samej macierzy RAID (1, 5 czy 10). Ważne jest, by nośniki były niezależne od siebie. W warunkach domowych może być to nieco trudne, ale jednak realne do wykonania. Jedna kopia może znajdować się na dysku zewnętrznym, druga np. na pamięci flash czy płycie DVD. Oczywiście nośniki wymienne powinny być odłączane od fizycznego serwera po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej. W firmach możemy dodatkowo zastosować napędy taśmowe lub tworzyć kopie danych w dwóch serwerowniach na dwa typy nośników.

I ostatnia zasada – jedna kopia danych powinna znajdować się poza lokalizacją danych produkcyjnych. W przypadku firm nie jest to dużym problemem – można skorzystać z innej lokalizacji biura (całkowicie inny budynek) lub też skorzystać z usług banków, które przechowają dla nas nośniki danych. Prywatne dane możemy przechowywać na zabezpieczonym nośniku w pracy, w skrytce bankowej, u znajomych. Możliwości jest wiele. Idealnym rozwiązanie jest przechowywanie jednej kopii zapasowej w chmurze. Na przykładzie serwera Synology oraz usługi Synology C2 pokażemy, w jaki sposób można skonfigurować bezpieczny system kopii zapasowych z zastosowaniem reguły 3-2-1.

Synology w chmurze

Oto sieć LAN, w której znajduje się kilka komputerów, dodatkowo w sieci obecny jest serwer NAS Synology, który prócz przechowywania kopii zapasowych komputerów przechowuje także różne dane, usługi i aplikacje. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSEOSAT/INGENIO: Hiszpański satelita obserwacji Ziemi
Następny artykułMężczyzna przebrany za kobietę prawie wygrał konkurs piękności