Skąd bierze się woda w piwnicy?
Do zalania piwnicy dochodzi najczęściej na skutek bardzo obfitych opadów deszczu, roztopień lub awarii rur kanalizacyjnych i wodociągowych. Czasami zdarza się również, że woda pojawia się w piwnicy z uwagi na niekorzystne ukształtowanie terenu, na którym osadzone są fundamenty budynku, do którego przynależy piwnica.
Z kolei gdy mowa o domach wolnostojących, jedna z przyczyn przedostawania się wody do piwnicy może być nieszczelność fundamentów i ścian oraz brak izolacji termicznej, czego pokłosiem jest nagromadzanie się wilgoci. Do takiego stanu rzeczy może się również przyczyniać zbyt wysoki poziom wód gruntowych, zwłaszcza jeśli nie posiadamy odpowiedniego systemu drenażu.
Jak dokładnie osuszyć zalaną piwnicę?
Osuszanie zalanej piwnicy nie jest czynnością łatwą i pozwalającą szybko uzyskać zadowalające efekty, dlatego przystępując do takich prac, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zanim zaczniemy opróżnianie wody z piwnicy i jej osuszanie, należy zidentyfikować przyczynę zalania, a następnie ją wyeliminować, o ile to w ogóle możliwe.
Rzecz jasna, na pierwszym miejscu zawsze stawiamy swoje bezpieczeństwo, dlatego jeśli poziom wody jest bardzo wysoki, powinniśmy poczekać do momentu, aż nieco opadnie, nie stwarzając zagrożenia dla naszego zdrowia.
Przed rozpoczęciem usuwania wody, pamiętajmy również o bezpiecznym wyłączeniu zasilania elektrycznego w piwnicy.
Najczęściej do zalania piwnicy dochodzi na skutek obfitych opadów deszczu123RF/PICSEL
Najszybsza i najskuteczniejszą metodą pozwalającą na pozbycie się wody z piwnicy jest użycie specjalnych pomp. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, warto poprosić o pomoc straż pożarną. Wodę możemy usuwać również przy użyciu wiader lub misek, ale należy pamiętać, że taki proces będzie trwał o wiele dłużej.
Po dokładnym usunięciu zgromadzonej wody możemy przystąpić do osuszania piwnicy. Z powierzchni ścian pozbywamy się wilgoci i można to zrobić przy użyciu dużych gąbek, mopa lub suchych ścierek. Na zawilgocone ściany warto również skierować włączony wentylator, który zdecydowanie przyspieszy proces osuszania.
Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, a więc nie mamy do czynienia z opadami deszczu lub śniegu, zadbajmy o odpowiednią wentylację piwnicy. W tym celu wietrzenie piwnicy przeprowadzamy poprzez otwarcie jej drzwi i okien, co poprawi cyrkulację powietrza.
Kolejny etap suszenia zalanej piwnicy polega na ogrzaniu takiego pomieszczenia. Warto sięgnąć po grzejniki elektryczne, które umieszczamy w piwnicy. Specjaliści są zdania, by podczas osuszania piwnicy zrezygnować z nagrzewnic gazowych, ponieważ przy spalaniu gazu wytwarza się wilgoć.
Do osuszania zalanej piwnicy z powodzeniem możemy użyć np. osuszaczy adsorpcyjnych, czyli specjalistycznych urządzeń służących do osuszania powietrza z wykorzystaniem adsorpcji wody przez środki suszące, takie jak np. aktywowany tlenek glinu i żel krzemionkowy.
Osuszanie piwnicy to niekiedy proces długotrwały, mozolny i wymagający powtarzalności. Systematyczne wdrażanie opisanych powyżej metod pozwoli nam z czasem na uzyskanie zadowalającego efektu.
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.104: Iwona PavlovićINTERIA.PL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS