A A+ A++

Poradnia Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli już funkcjonuje

20.09.2023

Początkiem sierpnia w stalowowolskim „Ambulatorium” powstała Poradnia Medycyny Paliatywnej. Docelowo lecznica ulokowana będzie w nowo powstającym budynku hospicjum. – Tworzymy to dzieło miłości, by nieść pomoc cierpiącym i potrzebującym, by dawać wytchnienie chorym oraz ich bliskim i z godnością wspierać ich w najtrudniejszym momencie życia – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 

19 września prezydent Stalowej Woli zaprezentował postępy prac przy hospicjum oraz opowiedział o najważniejszej części funkcjonowania obiektu – o ludziach i ofercie nowej placówki. – Jest to budynek o zupełnie niespotykanym standardzie, nie tylko na skalę polską, ale również europejską. Co jednak podkreślamy od samego początku: mury i narzędzia są bardzo istotne, ale w medycynie paliatywnej, w działalności hospicyjnej najważniejsi są ludzie, którzy mają odpowiednie kompetencje i charakteryzują się empatią, miłością, podejściem do pacjenta paliatywnego. Bardzo się cieszę, że od samego początku naszego projektu jest z nami wyjątkowa osoba, pani dr Aneta Słowik, która posiada olbrzymie już doświadczenie pracy z pacjentem onkologicznym, paliatywnym. Pani doktor jest onkologiem klinicznym oraz specjalistą medycyny paliatywnej – podkreślił Lucjusz Nadbereżny.  

– Otwarcie hospicjum zaplanowane jest na koniec I kwartału 2024 roku, ale wyprzedzamy te działania, aby już świadczyć usługi z medycyny paliatywnej. Od 1 sierpnia w „Ambulatorium” działa Poradnia Medycyny Paliatywnej, w której Pani doktor jest dostępna dla pacjentów – dodał prezydent. 

– To miejsce zrodziło się z potrzeby serca i z doświadczeń osób, które jakiś czas temu przeżyły osobiste dramaty. Dziękuję za zaproszenie do tego projektu. Jestem przekonana, że będzie to miejsce bardzo nowoczesne, spełniające najwyższe standardy. Ten piękny obiekt będzie domem dla 30 chorych. Tworzymy zespół ludzi, którzy z pacjentem chcą być, bo taka praca nadaje sens ich życiu. Obecnie poradnia jest czynna od poniedziałku do środy – mówiła dr Aneta Słowik. 

Ta niezwykła inwestycja powstaje także dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Zespołu Pracowników Urzędu Miasta, którym z poczuciem wielkiej misji przewodniczy Dorota Szymańska – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. utworzenia Hospicjum w Stalowej Woli. Na jej ręce podziękowania dla wszystkich współpracowników tworzących i nadzorujących to dzieło złożył Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.  

CZYM JEST MEDYCYNA I OPIEKA PALIATYWNA? 

Celem medycyny paliatywnej jest osiągnięcie jak najlepszej, możliwej do uzyskania, jakości życia osób nieuleczalnie chorych. Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach, kiedy nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza życie chorującego. Medycyna paliatywna ma, w miarę możliwości poprawić jakość życia chorych, zapobiegać lub uśmierzać ból i inne objawy somatyczne choroby, łagodzić cierpienia psychiczne.  

Do Poradni mogą zgłosić się osoby na różnym etapie leczenia onkologicznego: te, które zakończyły leczenie przyczynowe, ponieważ wyczerpane zostały możliwości terapeutyczne oferowane przez onkologów, te które są w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia) i odczuwają skutki uboczne prowadzonej terapii, osoby, które nie zostały zakwalifikowane do leczenia onkologicznego z uwagi na zły stan ogólny lub zaawansowanie procesu nowotworowego, czy Ci wszyscy, dla których leczenie objawowe jest jedyną możliwą forma leczenia. 

W Poradni Medycyny Paliatywnej chory z brakiem apetytu, niedożywieniem lub wyniszczeniem nowotworowym może uzyskać konsultacje dotyczące zastosowania wsparcia żywieniowego, zwalczania innych dokuczliwych objawów takich jak nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, duszność, wynikających z samej choroby lub stosowanej terapii. Wśród świadczeń oferowanych przez poradnię znajdują się także: leczenie bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej, kontynuacja terapii bisfosfonianami u chorych z przerzutami do kości, konsultacje dotyczące kwalifikacji do żywienia dojelitowego, czy porady psychologiczne dla chorych. 

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PORADNI? 

Rejestracja do poradni odbywa się osobiście i telefonicznie do poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 18.00 nr tel. 15 813 54 65. By zgłosić się do placówki potrzebne jest skierowanie do Poradni Medycyny Paliatywnej, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinny, onkolog lub inny specjalista) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala. Niezbędna będzie też dokumentacja medyczna dotycząca procesu diagnostyki i leczenia np. wypisy szpitalne, wyniki badań np. histopatologicznego, lista aktualnie stosowanych leków z informacją o dawkowaniu oraz spisane problemy towarzyszące w czasie choroby i stosowanej farmakoterapii. 

Leczenie w Poradni Medycyny Paliatywnej jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka paliatywna jest bezpłatna dla osób posiadających ubezpieczenie. 

HOSPICJUM WRAZ Z PORADNIĄ MEDYCYNY PALIATYWNEJ LADA MOMENT 

Nowo powstający budynek hospicjum, gdzie docelowo znajdować się będzie również Poradnia Medycyny Paliatywnej jest już w fazie końcowej. Obecnie zakres robót jest bardzo zaawansowany, trwają prace tynkarskie, kończone są wylewki podłogowe pod montaż wykładzin, zakończono instalacje elektryczne i hydrauliczne, w 90% zrealizowane są prace związane z wykonaniem wentylacji i klimatyzacji. Wykonywane są też czynności montażowe pod systemem przenoszenia chorych. Obiekt jest zadaszony, zamontowano okna. Budynek będzie posiadał na dachu instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła. 

Placówka będzie dysponować 30 łóżkami w pokojach jedno i dwuosobowych, pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących. Hospicjum będzie dysponowało własną kuchnią z zapleczem kuchennym, aby móc sprostać wymaganiom osób ciężko chorych. Dla bliskich i rodziny pacjentów zaplanowano 2 pokoje gościnne wraz z łazienkami. 

Powstający budynek będzie uwzględniać wszystkie ważne sfery życia chorego: somatyczną, psychiczną, społeczną i duchową. Znajdzie się miejsce do wspólnego rodzinnego obiadu, który przygotowują bliscy, by tak „jak kiedyś” zasiąść razem do posiłku oraz miejsca dla najbliższych, aby móc spędzić ostatnie chwile z osobą umierającą. W hospicjum będzie też kaplica, sala ćwiczeń z przyrządami do rehabilitacji i fizjoterapii, sale terapeutyczne, sale do wspólnych spotkań. Od strony świetlicy oraz jadalni powstały duże panoramiczne okna z widokiem na tarasy i zieleń. 

Ponadto w części obiektu, która przeznaczona będzie docelowo pod Poradnię Medycyny Paliatywnej przewidziano trzy gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy i rehabilitacji. Dla pracowników przewidziano część administracyjno-biurową. 

Uruchomienie obiektu jest planowane na I kwartał 2024 roku Drugim etapem inwestycji będzie zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Przetargi na realizację tego zadania będą ogłaszane jeszcze w tym roku. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.  

Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej będzie częścią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego. Docelowo hospicjum będzie też połączone z budynkiem „Ambulatorium”, by jego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne i diagnostyczne mogło być wsparciem dla funkcjonowania obiektu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej tradycyjnych kas biletowych na tarnowskim dworcu
Następny artykułEkologia i wydajność w lesie i ogrodzie. Nowe wyzwania producentów narzędzi