Schronisko PTTK “Na Szczelińcu” to niezwykle popularny i jeden z najstarszych tego typu obiekt w Polsce, którego historia sięga już 1845 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jest położony na Śląsku, w Sudetach Środkowych, na samym szczycie Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego szczytu Gór Stołowych. Ta niezwykła lokalizacja sprawia, że chętnych nie brakuje. Jednak zarządzanie schroniskiem bywa prawdziwym wyzwaniem.
Schronisko górskie ma problemy z ogrzewaniem
Jak poinformował serwis o2.pl, schronisko “Na Szczelińcu” boryka się z poważnymi problemami już od 2022 roku. Okazuje się, że głównym powodem zmartwień właścicieli są… ceny węgla. Zastosowanie tam nowoczesnych technologii ogrzewania wydaje się wręcz niemożliwe za sprawą ograniczeń związanych z ochroną krajobrazu i skomplikowanym położeniem. Turyści nie dojadą tu bowiem samochodem – na szczyt Szczelińca Wielkiego można dostać się jedynie pieszo.
Z tego też powodu przedstawiciele schroniska starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pomoże im pokryć wysokie koszty utrzymania. Wśród pomysłów znalazło się zamykanie obiektu w najchłodniejszych miesiącach czy podniesienie cen w sezonie letnim.
Schronisko PTTK “Na Szczelińcu” zachwyca
Na szczęście, schronisko nie może narzekać na brak zainteresowania, turyści chętnie zatrzymują się tam podczas wypadów w Góry Stołowe. A naprawdę warto. Na miejscu czekają na nich zapierające dech w piersiach widoki na okolicę, które rekompensują długą wędrówkę na szczyt.
“W 1845 r. na platformie szczytowej wybudowano schronisko zwane “Szwajcarką”. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach i jedyne, które zostało wybudowane od razu z przeznaczeniem na obsługę turystów” – czytamy na stronie internetowej obiektu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS