A A+ A++

Wiele osób choć raz skorzystało z sauny. Mało kto jednak wie, jak robić to poprawnie, by nie tylko odczuć pozytywne działanie panujących tam warunków, ale także sobie nie zaszkodzić. Przed zażyciem kąpieli saunowej warto wiedzieć, jak należy się do niej przygotować i co zrobić tuż po. Jakie są zalety saunowania?

Jak korzystać z sauny?

Istnieje kilka rodzajów saun. Wyróżnia się m.in. saunę fińską, czyli saunę suchą, a także saunę mokrą i parową. Korzystanie z nich jest podobne, choć w każdej z nich panują inne warunki, różną się także m.in. dozwolonym czasem przebywania w pomieszczeniu. 

Przykładowo w saunie fińskiej może być nawet 110 st. C na samej górze. Można w niej leżeć bądź siedzieć, ale wymaganym warunkiem jest podłożony pod ciało ręcznik. Zaleca się do niej wchodzić nago po wcześniejszym umyciu ciała pod prysznicem. Korzystanie z sauny suchej składa się z trzech etapów. Pierwszym jest nagrzewanie ciała, drugim ochładzanie pod prysznicem bądź w basenie i ostatnim odpoczynek. Zaleca się wykonać 2-3 takie cykle. Łącznie można spędzić w saunie suchej maksymalnie 40 minut. 

Sauna mokra z kolei opiera się na polewaniu rozgrzanych kamieni wodą, a temperatura może tam osiągać mniej więcej 65 st. C. Korzystanie z niej również należy rozpocząć od oczyszczenia ciała pod prysznicem. Najczęściej rekomenduje się korzystanie z sauny mokrej w pozycji siedzącej. W tym przypadku również zaleca się stosowanie cykli. Czas kąpieli w saunie mokrej nie powinien jednak przekraczać 15 minut. 

Zobacz także: Wypij przed snem, a w nocy zacznie działać metabolizm. Zgubisz kilogramy śpiąc

Sauna parowa charakteryzuje się temperaturą na poziomie mniej więcej 55 st. C. Korzystanie z niej to także naprzemienne nagrzewanie ciała, które powinno trwać nie dłużej niż 10 min i następne schładzanie ciała pod prysznicem. Tuż po zaleca się odpoczynek i nawadnianie organizmu. Po kąpieli w saunie parowej należy zrezygnować z aktywności fizycznej. 

Jak poprawnie saunować?

Chcąc skorzystać z sauny, warto pamiętać, by nie robić tego po obfitym posiłku. Najlepiej postawić na lekkie danie mniej więcej dwie godziny wcześniej. Przed wejściem należy zdjąć biżuterię i inne metalowe przedmioty, by uniknąć poparzenia. Jak już wspomniano, konieczne jest umycie ciała, a także ogrzanie stóp, jeśli są zimne. 

W skróconej formie zasad korzystania z sauny stworzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny czytamy również m.in. o niestosowaniu balsamów i kremów przed wejściem do sauny, zdjęciu okularów i szkieł kontaktowych, a także upewnieniu się o braku przeciwskazań do korzystania z kąpieli saunowej. Wspomniano o nieużywaniu mydła podczas wychładzania ciała. Istotny jest również odpoczynek oraz dostar … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędą zmiany w AlphaTauri
Następny artykuł“Puchate kurczaczki z milutkiej włóczki” – wielkanocne warsztaty dla dzieci