Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przyniósł wszystkim fanom Premier League wyczekiwany powrót ich ulubionych rozgrywek, które zostały przerwane… w połowie listopada, oczywiście z powodu MŚ 2022 w Katarze.

Jeszcze nim rozbrzmiał pierwszy gwizdek, na Emirates została uczczona pamięć George’a Cohena – zmarłego niedawno mistrza świata z 1966 roku. Potem już pozostało tylko jedno – i aż jedno: wielkie emocje.

Tomasz Hajto o rzeczniku PZPN: Powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony. WIDEO /Polsat Sport/Polsat Sport

Arsenal – West Ham United. Saka szybko trafia do bramki, sędzia… gwiżdże spalonego

Spotkanie rozpoczęło się od zaciętej walki od pola karnego do pola karnego – jej pierwszą “ofiarą” stał się Gabriel Martinelli, który ucierpiał w starciu z Declanem Rice’em. Na szczęście Brazylijczyk bardzo szybko podniósł się z murawy i mógł kontynuować rywalizację.

Już w 4. minucie do siatki trafił Bukayo Saka – piłkarz od początku bardzo aktywny w ofensywie. W świetnej, dynamicznej akcji Odegaard odegrał najpierw do Nketiaha, a ten prędko podał do wspomnianego Saki, który z bliska potężnym strzałem nie dał szans Fabiańskiemu. Wszystko to okazało się na nic, bo… Nketiah w pewnej chwili wylądował na spalonym.

Trzy minuty później ciekawą akcję lewym skrzydłem przeprowadzili Bowen z Coufalem – ten drugi jednak wykonał niedokładną wrzutkę, która trafiła do jednego z rywali. W odpowiedzi swoich sił na własnej lewej flance spróbowali i “Kanonierzy” – rozpędzony Bowen jednak sfaulował Martinellego i nie uniknął prędkiej żółtej kartki.

Niebawem Odegaard pokazał błysk swoich umiejętności – posłał po ziemi długą piłkę, która przecięła kolejne linie obrony oponentów i tylko odrobinę ominęła Xhakę, który – gdyby dotarł do futbolówki – miałby przed sobą bez wątpienia “setkę”. Ripostą “Młotów” było kolejne dośrodkowanie Bowena, które wybił jednak Ramsdale.

Granit Xhaka już naprawdę konkretną sytuację wypracował sobie w 12. minucie – po uwolnieniu się z opieki oponentów oddał strzał przy ziemi w kierunku bramki WHU, ale bardzo pewną interwencją popisał się Fabiański.

Nim minął pierwszy kwadrans, Martin Odegaard znów poderwał trybuny do głośniejszego dopingu – jego doskonały drybling wprowadził zamieszanie w szeregach West Hamu, ale zabrakło celnego podania do Martinellego, które utknęło w gąszczu nóg przeciwników. Niemniej Norweg udowodnił po raz kolejny, że jest jednym z motorów napędowych gospodarzy.

Po paru chwilach Xhaka znów poderwał swoich kompanów do silniejszych starań w ataku – posłał świetną piłkę do White’a na skrzydło, a ten bardzo szybko próbował wrzutki w “piątkę”. Czujnością jednak wykazał się Kehrer, który wślizgiem wybił futbolówkę.

W 21. minucie po rzucie rożnym piłka trafiła do Benrahmy na przedpolu “szesnastki” Arsenalu – gracz WHU wykonał strzał, ale Ramsdale nie dał się oszukać. W odpowiedzi ruszyła kontra, ale Nketiah zmarnował swoją szansę, uderzając z całej siły w Coufala.

Po paru chwilach Partey podał w pole karne do Bukayo Saki – ten od razu oddał piłkę Odegaardowi, który jednak nie zdołał trafić do siatki bronionej przez Fabiańskiego. Polak i reszta “Młotów” miała jednak w całej sytuacji sporo szczęścia.

Arsenal – West Ham United. Sensacyjne prowadzenie “Młotów”. Benrahma bezbłędny z 11. metra

Gdy zegar wybił 24. minutę, Jarrod Bowen zdołał wbiec na pełnej szybkości w pole karne oponentów z piłką przy nodze – wkrótce jednak padł na murawę po tym, jak spóźniony wślizg wykonał Saliba. Sędzia wskazał na wapno, a rzut karny na gola zamienił z dużą pewnością Benrahma.

Po tym zdarzeniu podopieczni Davida Moyesa zdecydowanie ostrożniej zaczęli podchodzić do wypadów wprzód – Arsenal tymczasem szukał sposobu na to, jak zaskoczyć ekipę gości. Kibice zgromadzeni na Emirates obserwowali więc długie fragmenty ataku pozycyjnego. Kolejne dośrodkowania jednak spełzały na niczym.

W końcu w 33. minucie szansę otrzymał West Ham – Cresswell ruszył odważnie lewą flanką, po czym dośrodkował w stronę Antonio. Czujną interwencją popisał się jednak Ramsdale.

Po serii podań, z których niewiele tak naprawdę wynikało, Arsenal dopiero w 38. minucie zdołał zagrozić bramce Fabiańskiego – Nketiah znalazł sobie nieco miejsca na strzał i uderzył z okolic rogu pola karnego, ale trafił wprost w jednego z rywali. Po dwóch rykoszetach Polak bez problemu zażegnał zagrożenie w swojej “szesnastce”.

Ripostą była akcja Antonio, który mimo pilnującego go przeciwnika dał radę uderzyć bardzo mocno – i bardzo niecelnie – obok prawego słupka bramki “Kanonierów”. Ramsdale tylko odprowadził ze spokojem futbolówkę wzrokiem, która trafiła na trybuny.

W 42. minucie Martinelli spróbował czegoś, co wyglądało jak próba wrzutki w “piątkę” – wyszedł jednak mocno niecelny strzał wysoko nad poprzeczką. Wydawało się, że już nic więcej się nie wydarzy przed przerwą, ale… sędzia podyktował jeszcze rzut karny po tym, jak Odegaard trafił w Cresswella. Sędzia Michael Oliver uznał początkowo, że gracz WHU zagrał piłkę ręką, ale po konsultacji z VAR-em anulował swoją decyzję, bowiem Anglik de facto odbił strzał Norwega głową. Wynik nie uległ więc zmianie.

Arsenal – West Ham United. “Kanonierzy” po przerwie pozbawiają złudzeń “Młoty”

Druga połowa rozpoczęła się od niezłej szansy dla Antonio, którego strzał zatrzymał jednak Ramsdale – nawet gdyby w całej sytuacji padł przy tym gol, to nie zostałby uznany, bowiem gracz United był na spalonym.

Niedługo później szukał szczęścia strzałem z dystansu Partey – Fabiański jednak zareagował bezbłędnie, a potem znów udanie interweniował, nie dając się zaskoczyć rywalom.

W 53. minucie Odegaard – jak się zdaje – spróbował oddać mocny strzał na bramkę Fabiańskiego, ale koniec końców wyszło podanie do Saki – linię spalonego złamał Coufal, więc reprezentant Anglii nie musiał martwić się o spalonego. Z bliskiej odległości pokonał Polaka – i było już 1-1.

Ta sytuacja naturalnie uskrzydliła piłkarzy Mikela Artety – ich dominacja jeszcze bardziej się nasiliła, bowiem nieustannie naciskali oponentów na ich własnej połowie uniemożliwiając im jakiekolwiek ofensywne manewry.

Owocem tego był w końcu strzał Martinellego z dosyć ostrego kąta po lewej stronie pola karnego – strzał piekielnie mocny i celny, z którym “Fabian” zupełnie sobie nie poradził – było 2-1.

W 64. minucie Brazylijczyk ponownie walczył jak lew w “szesnastce” West Hamu – został jednak przyblokowany przez Cresswella i zdołał jedynie ugrać rzut rożny, który jednak nie został przez niego dobrze wykonany. Niemniej napór “Kanonierów” nie ustępował.

Kilka chwil później “Młoty” w końcu zdołał rozegrać piłkę w pobliżu bramki rywali – Antonio wywalczył rzut rożny po starciu z Salibą, ale Bowen niebawem popisał się mocno niecelną wrzutką, po której zagrożenie pod bramką Ramsdale’a zostało w momencie zażegnane.

Arsenal – West Ham United. Nketiah ustala wynik derbów Londynu

W 69. minucie nastąpił kolejny cios dla WHU – piłkarze Arsenalu spokojnie rozgrywali piłkę przed bramką Fabiańskiego, co zakończyło się tym, że Nketiah kompletnie oszukał Kehrera i pewnym uderzeniem przy ziemi podwyższył rezultat na 3-1. Asystował mu niezawodny Odegaard.

Walczyć o swoje próbował jeszcze Benrahma – w 73. wywalczył sobie pozycję na lewej flance i spróbował uderzać na bramkę Ramsdale’a, ale trafił bardzo wysoko ponad poprzeczką. Ci kibice West Hamu, którzy wybrali się na Emirates tego wieczoru, mogli jedynie westchnąć głośno z zawodem.

W 76. minucie niezłą szansę na pokazanie swoich umiejętności miał Xhaka – z rzutu wolnego trafił jednak prosto w mur. “Poprawić go” starał się po paru chwilach Odegaard – jego uderzenie przeleciało naprawdę blisko słupka, ale ostatecznie Norweg nie zdołał wówczas podwyższyć wyniku.

W 81. minucie na listę strzelców po raz kolejny starali się wpisać zarówno Martinelli, jak i Odegaard – ich starania spełzły jednak na niczym, choć gracze WHU na pewno mogli poczuć spore zagrożenie z ich strony.

Kapitan zespołu z Emirates po kilku minutach znów uderzał z daleka – i w ten sposób po raz kolejny pokazał ogromny głód zdobycia bramki, jednakże jego zamiar spalił na panewce dzięki przytomnej interwencji Dawsona.

Końcówka spotkania nie przyniosła przełomu – Arsenal był po prostu niebywale pewny siebie i nieustannie próbował kolejnych ataków w kierunku pola karnego Fabiańskiego, nawet ryzykując czasem możliwość kontry rywali. Łabędzim śpiewem “Młotów” był strzał Fornalsa, który wybronił Ramsdale.

Po końcowym gwizdku na stadionie nastąpił naturalnie wielki wybuch radości – gospodarze Boxing Day zakończyli triumfem w świetnym stylu.