Elżbieta Rutkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Cyberpolicja za 4,4 mld zł”: Na nowo powstające Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie przeznaczone blisko 4,43 mld zł z budżetowych rezerw celowych. Te środki będą rozłożone na 10 lat. Utworzenie nowej służby przewiduje projekt nowelizacji ustawy o policji. „[…] dr Łukasz Olejnik, niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa. Ostrzega natomiast przed <<kanibalizacją>> innych jednostek państwowych. – Chociażby z powodu masowych migracji z MON, gdzie wdrażany jest plan budowania cyberarmii, a płace byłyby tam niższe. Takie różnice finansowe rozregulowałyby plany, strategię i system, grożąc nawet paraliżem – mówi. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, zapewnia jednak, że jednolity poziom wynagrodzeń dla ekspertów od cyberbezpieczeństwa w różnych formacjach państwowych zagwarantuje nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), nad którą pracuje jego resort. – Dzięki temu unikniemy sytuacji, że będziemy konkurować o ludzi w ramach administracji publicznej – mówił Cieszyński […]”
Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjskie media podsumowują Zapad 2021”: Jak wskazują rosyjskie media, głównym przesłaniem ćwiczeń skierowanym do NATO jest pokazanie, że armia rosyjska może w każdej chwili w boju opanować kraje bałtyckie, przebić się do granicy z Polską i wyjść np. w rejon Warszawy. „Rosyjskojęzyczne media komentują ćwiczenia Zapad 2021 oraz ich wpływ na stosunki Rosji z zachodnimi sąsiadami i NATO. Obszerny komentarz dotyczący manewrów Zapad zamieszcza na swoim portalu rosyjska agencja TASS. W tekście wspomina się m.in. o reakcjach sąsiadów Rosji i Białorusi. […] Jak odnotowano w materiale przedstawionym przez TASS, w związku z rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami i możliwością ewentualnych prowokacji Łotwa zaproponowała UE stworzenie specjalnego „planu reagowania”. Na Litwie wspomniano o groźbie ataków radioelektronicznych oraz hybrydowych ataków cybernetycznych. Ukraina z kolei wspominała o „poważnych zagrożeniach” związanych z ćwiczeniami Zapad 2021.”
Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Na wschodzie bez zmian”: Kolejne doniesienia z granicy polsko – białoruskiej wskazują, że kryzys migracyjny na wschodzie potrwa jeszcze długo. „Łukaszenka nie przejął się ani stanem wyjątkowym, ani wojskowymi zasiekami. Do polskiej granicy wciąż dobijają się setki nielegalnych migrantów. […] Statystyki podawane codziennie przez Straż Graniczną pokazują, że kryzys migracyjny wcale się nie skończył. Łukaszenka wciąż wypycha na zachód setki <<biednych uchodźców, szukających pomocy w świecie tolerancji i otwartości>>. Codziennie SG zatrzymuje ok. 200 osób próbujących nielegalnie przedostać się do Polski z terytorium Białorusi. 14 września odnotowano 230 takich prób, dzień wcześniej – 249, a przez cały weekend 11-12 września – łącznie 509.”
Robert Czulda, Sieci, „Dylemat śmigłowcowy. Przez modernizację do rewolucji? Bell odpowiada”: Wywiad z Vince Tobin, wiceprezesem Bell Textron. „Viper to konstrukcja przystosowana do działania w najtrudniej szych warunkach pogodowych i geograficznych. Charakteryzuje się wyższą przeżywalnością oraz gotowością do działania, bez dodatkowej infrastruktury oraz zwiększonej obsługi serwisowej. Mniejsze koszty utrzymania to jego ogromna zaleta, której nie mają inne śmigłowce, w tym także rozważany przez Polskę Apache. AH-1Z Viper, uzbrojony w pociski AIM-9 Sidewinder, wraz z systemem zaawansowanej optoelektroniki zwiększa dominację w powietrzu do maksimum. Niebagatelne znaczenie ma też interoperacyjność z myśliwcami F-35, zakupionymi ostatnio przez Polskę. Wreszcie Viper wyposażony zostaje właśnie w system łączności Link 16, umożliwiający pełną integrację operacyjną z innymi jednostkami. […] gdyby faktycznie Viper był śmigłowcem ery wojny wietnamskiej, to, proszę mi uwierzyć, nie służyłby USMC – amerykańskiej piechocie morskiej, a tak właśnie jest – Bell ciągle produkuje te maszyny i dostarcza dla US Marines, bo sprawdziły się w każdej misji, w najgorszych warunkach, chroniąc żołnierzy, realizując zadania.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS