Dziś drugi dzień świąt, czyli tzw. Poniedziałek Wielkanocny. W tradycji ludowej obchodzony jest też wtedy Śmigus-dyngus. Co jednak oznacza ten dzień w kościele katolickim? To spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym – mówią kapłani.
Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy, a więc Polacy odpoczywają i spotykają się z rodziną. W kościele odbywają się msze święte, w których celebruje się zmartwychwstanie Jezusa. – Tego dnia chodzi o spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, z tym, który chce pogłębiać naszą wiarę, przygotowuje nas do święta Zesłania Ducha Świętego. To pójście dalej z Jezusem – mówi ks. Adam Kosmała, proboszcz Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.
Poniedziałek Wielkanocny ma też swoje tradycje ludowe. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.
Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS