Liczba wyświetleń: 658
Przedłużający się okres gorącej i suchej pogody, z temperaturami sięgającymi w niektórych miejscach do 38°C, naraził ponad połowę Polski na poważne ryzyko suszy, podała państwowa agencja Wody Polskie.
Ponad 170 gmin w całym kraju wprowadziło ograniczenia w korzystaniu z wody, a wiele polskich rzek i innych źródeł wody płynie na niebezpiecznie niskim poziomie. Wysokie temperatury ostatnich kilku tygodniach pokazały, że susza jest dużym problemem w Polsce. Analiza wykazała, że 55,64% terytorium kraju jest poważnie zagrożone suszą.
Podobnie jak w wielu innych częściach Europy, Polska doświadczyła ostatnio niezwykle gorącej pogody. W ubiegłym miesiącu w zachodnim mieście Słubice zanotowano najgorętszą w kraju temperaturę w czerwcu wynoszącą 38,3°C. Od tego czasu upał trwał i w niektórych miejscach temperatura ponownie osiągnęła 35-38°C, ustanawiając szereg lokalnych rekordów temperatury na lipiec.
W wyniku panujących warunków poziom wody w wielu częściach kraju spadł do niebezpiecznie niskiego poziomu. Odcinki Odry między Ścinawą a Głogowem stały się niespławne z powodu braku wody. Po drugiej stronie kraju, w województwie podkarpackim, miejscami wyschła także rzeka San.
Do końca ubiegłego tygodnia 173 gminy w całym kraju nałożyły na mieszkańców ograniczenia dotyczące wody. Oczekuje się, że więcej pójdzie w ich ślady. W jednej z nich, na Woli Małej na Podkarpaciu, woda z kranu jest odkręcana tylko na sześć godzin dziennie.
Duży problem tkwi w braku systemów retencji wody. Według niej problem ten potęguje fakt, że w wielu polskich miastach betonowane są tereny porośnięte niegdyś roślinnością. Innym poważnym problemem jest wpływ suszy na rolnictwo, który może zaostrzyć i tak już gwałtownie rosnącą inflację. Warunki suszy rolniczej zidentyfikowano w 15 z 16 województw Polski.
Może się okazać, że z tego powodu plony będą w tym roku o 30-40% niższe. Istnieje ryzyko, że produkcja rolna, w tym zbóż, owoców i warzyw, będzie w tym roku niższa, a tym samym ceny znacznie wzrosną. Efekty te będą widoczne w drugiej połowie tego roku.
Według Państwowego Instytutu Meteorologii i Zasobów Wodnych rozwój wypadków wpisuje się w długofalowy trend w kierunku cieplejszych i suchszych warunków w Polsce. Średnia temperatura w czerwcu ubiegłego roku była o 2,5°C wyższa od średniej wieloletniej, a opady były o prawie 17% mniejsze.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS