A A+ A++

Ponad podziałami przy Ognisku Patriotyzmu

16.11.2021

„Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych.”– ten cytat marszałka Józefa Piłsudskiego przytoczony przez Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli przyświecał miejskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada po raz kolejny wspólnie oddaliśmy hołd Bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność.

Stalowowolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęły się już od godziny 12.00 uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej. Tradycyjnie Aleje Jana Pawła II zapełniły dzieci, młodzież i  dorośli – miłośnicy aktywnego świętowania, którzy pobiegli w XXIX Ogólnopolskim Biegu Ulicznym Niepodległości. Wcześniej przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty w miejscach pamięci, a po południu Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprosiło na „Wojenne drogi ku niepodległości” – spacer po rozwadowskim cmentarzu w poszukiwaniu dawnych bohaterów i osób dla ojczyzny zasłużonych.

Oficjalne uroczystości wojskowe z udziałem Kompanii Honorowej i pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko, a także Orkiestry Dętej MDK rozpoczęły się o godzinie 17.00 na Placu Piłsudskiego.

– Radość z kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jaką okazujemy każdego 11 listopada jest w tym roku nieco inna, wszyscy z dużą troską i niepokojem spoglądamy na granicę polsko-białoruską, na to co tam się dzieje. Wszyscy kibicujemy polskim żołnierzom, strażnikom granicznym, policjantom i wszystkim, którzy w tej chwili, przez ostatnie tygodnie strzegli integralności Rzeczypospolitej. Trudno w tej sytuacji nie nawiązać do historii i prób, które w przeszłości miały miejsce, prób zawłaszczania naszego państwa, prób brutalnego ataku, który często czy to w przypadku rozbiorów czy to w przypadku II Wojny Światowej przez pewien czas kończył się niestety powodzeniem. Ale jestem przekonany, że tym razem będzie inaczej, że tym razem Wojsko Polskie ramię w ramię z Policją, Strażą Graniczną i wszystkimi, którzy w tej chwili tam są, obronią naszą ojczyznę. Ten obecny atak, ta obecna agresja jest inna niż te znane nam z historii. Reżim białoruski prowadzi atak hybrydowy wykorzystując do tego ludzi zwiezionych z Bliskiego Wschodu. Polska, a zarazem Unia Europejska, bo ten atak ma oczywiście wymiar szerszy, poradzi sobie w tej bardzo trudnej sytuacji. I dzisiaj w szczególny sposób chcemy bardzo gorąco podziękować żołnierzom i wszystkim służbom mundurowym – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Bądźmy jednym, wielkim narodem, dumnym narodem, bądźmy wierni słowom Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej i podkreślił, że 11 listopada spotykamy się, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że dziś jesteśmy w trudnym czasie dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa i przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”. – Wezwanie marszałka Piłsudskiego, aby w chwilach trudnych wydobyć moc, która płynie z wzajemnego szacunku, z tego abyśmy potrafili się wznieść ponad codzienne podziały, ponad codzienne, niepotrzebne niesnaski, abyśmy potrafili wznieść się ponad wszystko i zobaczyć to, co najważniejsze. Symbolicznie patrząc na balon lotniczy miasta Stalowej Woli, który unosi biało – czerwoną flagę rozgrzewany tym gorącym powietrzem – bądźmy jak on, rozgrzani miłością do Ojczyzny, unośmy się ponad tym, co nas na co dzień dzieli, co powoduje, że pętamy się niepotrzebnie w problemach, które powinny być zostawione z boku, dlatego że przed nami wielkie wyzwania. Mamy ten przywilej, ten błogosławiony czas w historii, że żyjemy w czasach pokoju – choć nieoczywistego, a naszym zadaniem jest wykorzystanie go do rozwoju, do tego aby w zobowiązaniu do pokoleń Polaków, które o takie czasy walczyły krwią i cierpieniem, przełożyć naszą pracę na budowanie, na zgodę, na współpracę – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Przekuwając słowa w czyny Prezydent Miasta zaprosił opozycyjnego radnego Dariusza Przytułę do wspólnego zapalenia  Ogniska Patriotyzmu, które zorganizowane zostało już po raz ósmy. Tradycyjnie, zebrani wokół ogniska zaśpiewali wspólnie najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Swoim doświadczeniem artystycznym mieszkańców wspierali harcerze ZHP. Dla uczestników ogniska przewidziane były pamiątkowe śpiewniki.

Świętowaniu kolejnej rocznicy Niepodległej towarzyszyło również przedstawienie muzyczne „Rozwadowski kram z piosenkami” w wykonaniu artystów Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli w reżyserii Sylwii Świątek, które odbyło się w Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury, Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Katolicki Klub Sportowy „Victoria”, Związek Harcerstwa Polskiego i Nadleśnictwo Rozwadów. Patronatem honorowym obchody objęli: Senator RP Janina Sagatowska i Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe oświetlenie uliczne w Zakopanem. Miasto stawia na LED-y
Następny artykułPonad półbiliona dolarów na rozwój elektromobilności. To może nie wystarczyć