Polska transplantologia podnosi się po pandemii, ale do rekordowych lat ciągle daleko.
“W Poznaniu w tym roku przeszczepiono już prawie sto nerek, w najlepszym roku było ich nawet 160″ – mówi wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii prof. Maciej Głyda.
Może rewelacji nie ma, ale na pewno jest lepiej niż w ubiegłym roku. W Wielkopolsce jakby na koniec roku było o 10-15 procent więcej niż w ubiegłym roku, to byłbym zadowolony. Trzeba powiedzieć, że po pandemii wreszcie Wielkopolska może nie wielki, ale mały krok robi do przodu
– zaznacza prof. Głyda.
W Poznaniu – obok nerek – lekarze przeszczepiają serca i ponownie od tego roku – płuca.
Uczniowie w ramach kampanii organizują w swoich szkołach i miastach różne akcje. Co roku ich pomysły nas zaskakują – mówi Kinga Adamczewska z kampanii Drugie Życie.
W tym roku chcemy mówić o motywacji młodych ludzi, bo to rzeczywiście pokazuje, jak oni są dojrzali mimo swojego młodego wieku, jak myślą o drugim człowieku, o czynieniu dobra, więc w wielu filmikach, które do nas młodzi ludzie przysłali, podkreślają właśnie to, że chcą coś zrobić dla innych, więc motywuje ich takie zupełnie wolontaryjne działanie
– podkreśla Kinga Adamczewska.
Uczniowie przez 16 lat kampanii rozdali już ponad półtora miliona oświadczeń woli. W akcji uczestniczyło dotychczas około tysiąca szkół. Jutro będziemy obchodzić Światowy Dzień Transplantacji. Na nowy organ w Polsce czeka w tej chwili około dwóch tysięcy osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS