A A+ A++
Fot. PSP Ostrzeszów

Około 100 interwencji odnotowali w miniony weekend strażacy z naszego regionu w związku z załamaniem pogody i opadami deszczu. Najwięcej pracy służby miały w powiecie kępińskim, gdzie wpłynęło ponad 80 informacji o zdarzeniach.

Choć na dłuższe opady deszczu mieszkańcy regionu czekali od dawna, weekendowe załamanie pogody przyniosło nie tylko poprawę sytuacji hydrologicznej, ale też liczne podtopienia i zniszczenia. Tylko w jednym przypadku straty sięgnęły nawet miliona złotych.

Powiat ostrowski

Bez większych strat i licznych interwencji odbyła się służba strażaków w miniony weekend. Odnotowano 7 zdarzeń, które dotyczyły głównie zalanych posesji, podtopień i próśb o wypompowanie wody z piwnic. Przed 11.00 w poniedziałek trwały interwencje w 3 miejscach i dotyczyły właśnie wypompowywania wody z podziemnych kondygnacji budynków.

Strażacy zostali też wezwani do zabezpieczenia grobli na Piaskach w związku z podwyższonym poziomem wody, co jest zjawiskiem powtarzającym się przy okazji bardziej intensywnych opadów deszczu. Strażacy z OSP monitorują sytuację w regionie m.in. na rzekach i ciekach wodnych.

Powiat ostrzeszowski

Na terenie powiatu ostrzeszowskiego odnotowano w miniony weekend 16 zgłoszeń dotyczących intensywnych opadów deszczu. – Spośród nich 12 odnotowano na terenie gminy Kobyla Góra. Były to głownie interwencje związane z zalanymi posesjami. Strażacy za pomocą pomp pływających oraz szlamowych wypompowywali nadmiary wody z piwnic, budynków mieszkalnych, produkcyjno-magazynowych i gospodarczych – informuje str. Noemi Biel z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie.

Jak wynika z szacunków, które podają strażacy, największe straty materialne dotknęły właściciela zakładu tapicersko-stolarskiego. Oszacowano je na milion złotych. Woda przedostała się do hali produkcyjnej oraz wiaty. Zniszczeniu uległy m.in. maszyny, urządzenia, instalacje produkcyjne oraz półfabrykaty – dodaje.

Kolejne trzy zgłoszenia dotyczyły usunięcia drzew i konarów znajdujących się przy jezdniach oraz takich, które spadły na linie energetyczne.

Do akcji zadysponowano 11 zastępów straży pożarnej z terenu powiatu.

Powiat kępiński

Odnotowano 82 zgłoszenia, z czego 80 dotyczyło usuwania skutków intensywnych opadów deszczu, a także wyładowań atmosferycznych. – Kolejne zdarzenia dotyczyły pożaru w komorze silnika samochodu osobowego znajdującego się na drodze S8 i usunięcia gniazda szerszeni. Prowadzimy 10 działań związanych z pompowaniem wody z zalanych posesji (stan na 10.30 w poniedziałek – przyp. red.) – informuje portal wlkp24.info mł. kpt. Jakub Sobczak z KP PSP w Kępnie.

W Rychtalu przepełnił się zbiornik na wodę, co doprowadziło do zalania DK39. Woda już się nie przelewa, ale nadal nie wiadomo, w jakim stanie technicznym jest jezdnia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Powiatowy Zarząd Dróg w Kępnie oceniają straty i na ich podstawie podejmą decyzję dotyczącą możliwości jej użytkowana.

Powiaty: jarociński, krotoszyński, pleszewski

W pozostałych powiatach naszego regionu odnotowano pojedyncze wyjazdy związane z wypompowaniem niewielkiej ilości wody, jak miało to miejsce pod Pleszewem czy Krotoszynem. W powiecie jarocińskim strażacy nie interweniowali ani razu.

– – –

ARGED KPR Ostrovia w PGNiG Superlidze!

Z tej okazji przygotowujemy dla Was coś wyjątkowego, czym będziecie mogli się cieszyć na antenie Telewizji Proart. Już wkrótce zdradzimy szczegóły. Bądźcie czujni!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdział Podlaski PFRON wspiera osoby z niepełnosprawnościami
Następny artykułSensacyjne ustalenia w sprawie handlarza respiratorami. Chodzi o działania ABW