Przed niedawną waloryzacją, dodatek dla sieroty zupełnej wynosił 553,30 zł. Jednak po zmianach dotyczących świadczeń, kwota ta wzrosła do 620,36 zł miesięcznie — pisze o2.pl.
ZUS wyjaśnia, kto jest uprawniony do otrzymania tego świadczenia. Okazuje się, że jest to “osoba uprawniona do renty rodzinnej nieposiadająca obojga rodziców (lub gdy ojciec był nieznany) bez względu na jej wiek”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby otrzymać ten dodatek, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Są to: wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców oraz dokument potwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych o ojcu.
Kiedy należy złożyć dokumenty?
Dokumenty te można złożyć w dowolnym momencie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Formalności można dopełnić osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu) albo za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.
Zastanawiasz się, kiedy ZUS rozpatrzy twój wniosek?
Wniosek jest rozpatrywany przez organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostkę organizacyjną Zakładu wyznaczoną przez Prezesa ZUS.
Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji — informuje ZUS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS