Ponad 40 opolskich gmin chce przystąpić do programu LIFE
06.02.2020r. 18:16
Przygotowany przez samorząd województwa opolskiego projekt zakłada przeszkolenie kilkudziesięciu osób różnych szczebli samorządu na terenie całego regionu. Pomóc w tym ma Politechnika Opolska, która podpisała z urzędem marszałkowskim porozumienie o organizacji specjalnych studiów podyplomowych dla uczestników projektu. Przeszkoleni na uczelni i wyposażeni w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie uczestnicy projektu mają pomagać mieszkańcom i instytucjom w regionie w doborze ekologicznych źródeł ciepła oraz znalezieniu odpowiednich sposobów na sfinansowanie tej operacji. Z 71 gmin z terenu województwa wolę udziału w projekcie zadeklarowały 42 samorządy.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że program LIFE nie jest projektem inwestycyjnym, a jego celem nie jest bezpośredni zakup urządzeń ekologicznych.
“Mamy kilka projektów, z których można sfinansować zakup właściwego i ekologicznego kotła. Rozstrzygnięte już nabory pokazały, że nie wszystkie środki przeznaczone na ten cel zostały wykorzystane. Dzięki specjalistom wyszkolonym w ramach projektu LIFE, chcemy pomóc samorządom, firmom i osobom fizycznym w wyborze najlepszych rozwiązań technicznych i przygotowaniu dokumentacji dających realne szanse na uzyskanie finansowania ich zakupu” – przypomniał Buła.
Wojciech Rogala, prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. uważa, że przygotowanie odpowiednich kadr na różnych szczeblach zarządzania regionem przyspieszy efekty prac nad poprawą jakości powietrza.
Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska zwróciła uwagą na konieczność ciągłej edukacji społeczeństwa, które nadal zdaje się nie rozumieć niebezpieczeństw, jakie wiążą się ze spalaniem w przydomowych piecach odpadów komunalnych.
“Zarówno w listopadzie, jak i w grudniu, w samym mieście było po 10 ton odpadów plastikowych mniej niż średnio w całym roku, to daje do myślenia” – przypomina.
Marszałek Buła zapewnił, że nawet w przypadku odrzucenia wniosku przez UE, projekt będzie realizowany ze środków własnych samorządu.
“Potrzebujemy ludzi w różnych częściach województwa, którzy będą informować mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, pomogą im w podjęciu decyzji dotyczącej mi.in. wymiany starych pieców. Będą więc studia podyplomowe, analiza zanieczyszczeń, w którą zaangażowani będą kominiarze oraz system technologiczno-informatyczny, związany m.in. z platformą współpracy. Jesteśmy jedynym polskim samorządem starającym się o takie dofinansowanie. Gdyby się nie udało, te wszystkie składowe programu LIFE chcielibyśmy zrealizować z Regionalnego Programu Operacyjnego. Praca włożona w ten projekt nie zostanie zmarnowana” – zapewnił Buła.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS