A A+ A++

To wielokrotnie opisywane i wzmiankowane w literaturze arcydzieło powstało jako środkowa część tryptyku (obecnie rozproszonego), który Jacek Malczewski pokazał na ekspozycji w roku 1906 pod autorskim tytułem „Stara baśń”. Później tryptyk pojawia się pod tytułem „Sztuka”. Jego wojenne i późniejsze losy nie są znane – dwie części tryptyku odnalazły się dopiero w latach 90. XX w. Warto dodać, że motyw chimery symbolizującej Sztukę i artysty, jej niewolnika, był jednym z ulubionych i powracających wątków twórczości Malczewskiego.

Zakup tej klasycznej kompozycji pędzla Malczewskiego można traktować jako poszukiwanie bezpiecznej i pewnej inwestycji w niełatwych czasach. Z drugiej strony jest to sygnał potwierdzający proces dojrzewania krajowego rynku aukcyjnego oraz rosnącego doświadczenia naszych kolekcjonerów” – tłumaczy Konrad Szukalski, wiceprezes Agra-Art.

Znamy termin eliminacji do Konkursu Chopinowskiego
Znamy termin eliminacji do Konkursu Chopinowskiego

Zobacz również

Na niedzielnej aukcji uznanie kolekcjonerów zyskał także obraz autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jego „Wesoła jazda” namalowana po 1900 roku, została sprzedana za 572 tys. zł (485 tys. zł plus opłaty aukcyjne).

Z kolei płótno rzadko goszczącego na licytacjach Włodzimierza Tetmajera „Wesele w Bronowicach” z 1912 roku, znalazło nab … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent po RBN: Szansa na wypracowanie projektu w zgodzie
Następny artykułOnet: Ekspresowe testy na koronawirusa w Polsce już kwietniu