A A+ A++
13:56

POLSKA
W stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju, przechodzą w całodobowy tryb pracy, w razie potrzeby będą transportować pacjentów z Covid-19 do innych szpitali – powiedział w środę w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do transportu pacjentów z Covid-19 zastosować również transport lotniczy.

“W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z tryby pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego” – powiedział Niedzielski.
Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. “Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełnił dyżury” – przekazał szef resortu zdrowia.
Dodał, że intencją jest dokonanie “przeglądu” pacjentów, którzy są szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.
Jak mówił Niedzielski, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów w najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w odpowiednie instalacje, jak i transportu pacjentów, którzy nie korzystają z respiratorów i są wspomagani leczeniem tlenowym.
“Jest gotowość LPR do wykonywania takich zleceń, które będą po przeglądzie pacjentów wskazywały ewentualnie tych, którzy będą podlegali tej realokacji” – podsumował Niedzielski. 

13:52

Sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań i hospitalizacji, relokujemy pacjentów do innych województw – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia brał w środę udział w wojewódzkim sztabie kryzysowym w Katowicach.

“Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Krytyczna pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy, tzn. że te moce, które były systematycznie i są przez pana wojewodę przeznaczane na walkę z covidem, powoli te moce się wykańczają” – oświadczył po spotkaniu Niedzielski.
Jak poinformował minister zdrowia, głównym tematem spotkania był temat realokacji pacjentów. “Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów” – powiedział. 

Niedzielski przekazał, że będą dwa typy realokacji. “Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo +realokacją kołową+, tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta realokacja już się w tej chwili dzieje” – powiedział.
Jak dodał, “ona przede wszystkim dotyczy nowych pacjentów”. “To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska i odbywa się to w sposób, że pacjenci się triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu – to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów. Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych” – mówił Niedzielski. 

“Niezależnie od tego, bo tu mówimy o pacjentach nowych, widzimy potrzebę udrożnienia czy ulgi dania tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana do leczenia pacjentów i w tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy” – powiedział szef resortu zdrowia.

10:54

W Polsce zdiagnozowano ostatnie doby 32 874 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku – 6092 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 653 osoby. 

Tydzień temu, w środę 24 marca, badania potwierdziły 29 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 575 chorych.
Z kolei dwa tygodnie temu, 17 marca, było to odpowiednio: 25 052 nowych pacjentów z COVID-19 i 453 zgonów.

 
Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory zanotowano w piątek 26 marca – 35 143 przypadki. W czwartek, dzień wcześniej, wykryto 34 151 zakażeń.
Najwięcej zgonów w epidemii przyniósł 25 listopada ub.r. Tego dnia MZ przekazało informację o 674 zmarłych z powodu COVID-19. 10:52

POLSKA
Nie ma intencji, by przed świętami ogłaszać jakieś dodatkowe obostrzenia; decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia obecnie obowiązujących obostrzeń zapadnie w tygodniu po świętach – mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu w Programie Trzecim Polskiego Radia przyznał, że nie ma intencji, by jeszcze przed świętami ogłaszać jakichś dodatkowych obostrzeń. “Mam nadzieję, że nic się takiego nie zadzieje, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, czy liczbę osób hospitalizowanych, żeby trzeba było podejmować dalej idące decyzje” – zaznaczył. 

Apelował jednocześnie o przestrzeganie tych obowiązujących obecnie. “Jeżeli byśmy przestrzegali tych obostrzeń, które obowiązują aktualnie, w taki powszechny sposób, to zdecydowanie sytuacja byłaby lepsza” – mówił.
Müller był też pytany o prawdopodobieństwo ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w najbliższej perspektywie odparł: “Nie wydaje mi się żeby było to możliwe”.

Przyznał, że obecna sytuacja jest najtrudniejszą od początku epidemii, ale rząd ma nadzieję, że podjęte decyzje dotyczące obostrzeń będą wystarczające.
Dopytywany o ewentualne przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń na okres po 9 kwietnia, rzecznik rządu zapowiedział, że decyzja zapadnie w tygodniu po świętach.
“Oczywiście wiele z tych obostrzeń pozostanie z nami na jeszcze kolejne tygodnie, to bez wątpienia. To nie jest tak, że 9 kwietnia wszystkie obostrzenia zostaną zniesione. Natomiast miejmy nadzieję, że – powiedzmy od następnych dni po tym terminie – część z nich będzie mogła być chociaż zmniejszona” – mówił.

10:36

POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 31
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 2,35 

Liczba przypadków śmiertelnych: 4:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 4
– wyłącznie z powodu COVID: 0 

Liczba osób objętych kwarantanną 457
Liczba wykonanych testów: 141
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 31

10:35

MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 2766
Liczba przypadków śmiertelnych: 40:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 21
– wyłącznie z powodu COVID: 19
Liczba osób na kwarantannie: 38823

Liczba wykonanych testów: 7817
– w tym z wynikiem pozytywnym: 2898

10:33

POLSKA
Mamy 32 874 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: 
– śląskiego (6092), 

– mazowieckiego (4813), 

– wielkopolskiego (3695), 

– dolnośląskiego (2826), 

– małopolskiego (2766),  
– łódzkiego (1832), 

– kujawsko-pomorskiego (1659), 

– pomorskiego (1433), 

– zachodniopomorskiego (1330), 

– podkarpackiego (1286), 

– lubelskiego (987), 

– warmińsko-mazurskiego (908), 

– świętokrzyskiego (812), 

– lubuskiego (733), 

– podlaskiego (672), 

– opolskiego (641). 

389 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu #COVID19 zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby.   

Liczba zakażonych koronawirusem: 2 321 717/53 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów. 

08:44

ROSJA
W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw Covid-19 dla zwierząt, CarniVacCov – poinformowała w środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). 

Szczepionka jest przeznaczona dla zwierząt futerkowych, psów i kotów.
“Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko Covid-19 dla zwierząt” – powiedział wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow. Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu br.
Państwowa telewizja informacyjna Rossija 24 podała w środę, że u szczepionych zwierząt pojawiły się przeciwciała i teraz trwa ocena, jak długo utrzymuje się odporność. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki zakażenia zwierząt koronawirusem.
Szczepionka dla zwierząt opracowana została przez podlegający Rossielchoznadzorowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Na początku listopada 2020 r. ten ośrodek badawczy zapowiadał, że badania kliniczne szczepionki na koronawirusa, prowadzone na zwierzętach, zostaną rozszerzone także na norki. Wcześniej testom szczepionki poddawano psy i koty. 

07:41

POLSKA
W kraju jest coraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Nadal pozostaje wolnych ponad 9,1 tys. łóżek, czyli ok. 22,8 proc., i 835 respiratory, czyli 21,5 proc. – wynika z danych resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek podało, że w szpitalach przebywało 31 071 chorych na COVID-19, co stanowiło o 1151 więcej niż dzień wcześniej. Zajęte były też 3054 łóżka respiratorowe, o 69 więcej niż w poniedziałek. Resort zdrowia poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 40 256 łóżek i 3889 respiratorów. Wolnych pozostawało 9 185 łóżek i 835 respiratorów.

Szef KPRM Michał Dworczyk, zapytany w Radiu Zet, czy rząd planuje dodatkowe zakupy respiratorów, odpowiedział, że według jego wiedzy nie ma takich planów. “Tego sprzętu zostało zakupionego na tyle dużo, że jest on w ilościach wystarczających w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – zapewnił szef kancelarii premiera.

W województwie małopolskim we wtorek wolnych było 1038 łóżek covidowych i 26 respiratorów. Łączna liczba łóżek covidowych w województwie wynosi 3721, z czego 2683 były zajęte. Szpitale w regionie dysponują 375 respiratorami dla pacjentów z koronawirusem, z których 349 było wykorzystywanych.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że od 29 marca do 1 kwietnia baza łóżek w szpitalach stacjonarnych zwiększy się w sumie o 320. Będzie to dotyczyć m.in. Szpitala Uniwersyteckiego, Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie oraz placówek w Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Nowym Targu, Oświęcimiu, Proszowicach i w Tarnowie.

Od kolejnego poniedziałku poszerzana ma być działalność szpitala tymczasowego w EXPO Kraków. Został tam uruchomiony kolejny – czwarty już – moduł 28-łóżkowy. Tym samym szpital udostępnił łącznie 132 łóżka, w tym 20 respiratorowych. Według raportu z 29 marca w szpitalu przebywało 84 pacjentów, w tym 9 na oddziale respiratorowym. Z kolei w szpitalu tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w poniedziałek zajęte były 103 ze 108 łóżek i 27 z 30 respiratorów, a w Krynicy-Zdroju 20 z 28 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jaka jest sytuacja w szpitalach w regionie?
Następny artykułKurski z żoną i córką już w domu. Wyjaśnił znaczenie imion dziecka