A A+ A++

Świadczenie ratownicze wypłacono po raz pierwszy w 2022 r. Ten dodatek do emerytury, podobnie jak inne, wzrasta o wskaźnik waloryzacji.

Dożywotni dodatek do emerytury w górę

W tym roku waloryzacja wyniosła 12,12 proc. W związku z tym od 1 marca 2024 r. świadczenie ratownicze wzrosło z 230 do 258 zł. Oznacza to, że emeryci pobierający ten dodatek w skali roku otrzymają nadprogramowo 3096 zł.

Co ważne jest to dodatek dożywotni, ale grupa potencjalnych beneficjentów jest dość ograniczona.

Dla kogo świadczenie ratownicze?

O świadczenie ratownicze mogą wnioskować wyłącznie te osoby, które pracowały jako ratownicy górscy i strażacy ochotnicy. W tym kontekście kluczowy jest wiek, staż pracy i odpowiednie dokumenty.

Jako że świadczenie ratownicze ma być formą wsparcia dla osób, które znaczną część życia poświęciły na służbę w ramach OSP, to mogą na nią liczyć:

  • kobiety po ukończeniu 60. roku życia, które uczestniczyły w akcjach ratowniczo-gaśniczych przez minimum 20 lat,
  • mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, którzy uczestniczyli w akcjach ratowniczo-gaśniczych przez minimum 25 lat.

Potwierdzenie bezpośredniego udziału w takich działaniach jest odpowiednia dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną (PSP) lub pisemne oświadczenie trzech świadków. Wszystko zależy od okresu, którego dotyczy wniosek.

Wnioski o przyznanie świadczenia ratowniczego należy złożyć do komendanta powiatowego lub miejskiego PSP. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ub.r. 122 106 osób otrzymało pozytywną decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Co z drugą waloryzacją? Rząd czeka na kluczowe dane

Świadczenie ratownicze mogłoby w tym roku zanotować kolejną podwyżkę, jeśli rząd wprowadziłby drugą waloryzację emerytur i rent. Jednak jak już informowaliśmy w WP, na razie wiadomo, czy będzie mógł to zrobić.

Mechanizm drugiej waloryzacji będzie zastosowany, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. – przekazał PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Zaznaczył, że ustawa w tej sprawie zostanie uchwalona do sierpnia, niezależnie od poziomu inflacji, bo ma być to rozwiązanie systemowe.

Zdaniem wiceszefa resortu na obecne prognozy ekonomiczne dotyczące inflacji należy patrzeć z dużą dozą ostrożności. – Pamiętajmy, że sytuacja jest dynamiczna. Część prognoz mówi, że inflacja za pierwsze półrocze będzie przekraczać 5 proc., część wskazuje, że nie. Trzeba też zauważyć, że przy waloryzacji z reguły bierzemy pod uwagę nie inflację ogólną, tylko inflację emerycką, która jest zazwyczaj wyższa od inflacji ogólnej – tłumaczył Gajewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO której Iga Świątek gra następny mecz w Miami? Gdzie obejrzeć? [TRANSMISJA ŻYWO, STREAM]
Następny artykułJulia Wieniawa miała wypadek. Przekazała nowe wieści o stanie zdrowia