A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 29 229 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 1790 pacjentów.

  • Dzisiaj (17 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 29 229 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1790 nowych zachorowań na COVID-19.

  • 87 osób zmarło z powodu COVID-19, 229 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

  • Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 18 tysięcy 18 osób, czyli o 1 148 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest niemal 30 tysięcy łóżek szpitalnych.

  • Zajętych jest 1 067 respiratorów. Od wczoraj liczba ta spadła o 25. Łącznie na oddziałach covidowych jest prawie 2 tysiące 600 takich urządzeń.

  • Liczba osób objętych kwarantanną wynosi 286 tysięcy 453. To o ponad 13 tysięcy mniej niż dzień wcześniej. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 4 miliony 745 tysięcy 861 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Koronawirus w Łódzkiem

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie. Tym samym zniesiono kwarantannę dla osób, które miał kontakt z zakażonymi koronawirusem. Czytaj więcej

Doskonale pamiętamy początki zmagań z epidemią – wtedy bezinteresowna pomoc nie była niczym zaskakującym. A jak jest teraz, gdy świat funkcjonuje w nowej – ale wciąż pandemicznej – rzeczywistości? Czy wciąż można liczyć na wolontariuszy w Łódzkiem? Czytaj więcej

Czytaj także: Za szczepienia są defibrylatory – nowe urządzenia pojawią się w Łowiczu

Od piątku, 4 lutego w Aptece na Zatorzu w Pabianicach będzie można wykonać testy antygenowe na COVID. To będzie pierwszy taki punkt w mieście. Wyniki testów będą dostępne dla pacjentów na Internetowym Koncie Pacjenta. Czytaj więcej

Wiceminister Waldemar Kraska: Mniej zakażeń koronawirusem

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polskim Radiu 24, że współczynnik reprodukcji koronawirusa wynosi obecnie 0.95, co świadczy o odchodzącym szczycie obecnej fali pandemii. Zaznaczył jednocześnie, że zakażeń może być nieco więcej niż wskazują dane, ponieważ wiele osób testuje się poza systemem i przechodzi zakażenia bardzo łagodnie.

Gość Polskiego Radia zastrzegł, że mimo spadku liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu Covid-19 nie możemy jeszcze mówić o zakończeniu pandemii.

“Ten szczyt już mamy poza sobą, ale powinniśmy do tego podchodzić z wielką pokorą i ostrożnością. Dlatego także nie lekceważmy, nie bądźmy uśpieni tym, że tych nowych przypadków jest coraz mniej” – mówił wiceminister Waldemar Kraska. Dodał, że w tej chwili wariant Omikron odpowiada za ponad 90 procent wszystkich zakażeń. Jego mniejsza zjadliwość może sprzyjać dalszemu spadkowi hospitalizacji i tym samym przyczynić się do łagodzenia obostrzeń pandemicznych.

Koronawirus na świecie

Niemcy i Austria zapowiedziały zniesienie większości restrykcji. Oba te kraje w obawie przed nowym wariantem SARS-CoV-2 wprowadziły w ostatnich tygodniach jedne z najostrzejszych w Europie obostrzeń. Obecnie liczba nowych zakażeń systematycznie spada. Austria zapowiedziała zniesienie większości restrykcji od 5 marca. “Nie pokonaliśmy jeszcze wirusa. Jest on nadal częścią naszego życia. Ale po analizie sytuacji zdecydowaliśmy, że można zdjąć większość restrykcji” – mówił austriacki kanclerz Karl Nehammer. Wcześniej władze wprowadziły obowiązek szczepień dla każdego obywatela. Rząd zapowiedział, że do 16 marca podejmie decyzję, czy utrzymać przepis, czy nie będzie on już potrzebny. Niemcy z kolei znoszą większość restrykcji od 20 marca. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz podkreśla jednak, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień wciąż jest przez władze rozpatrywane. To już kolejne kraje w Europie, które wobec spadku zachorowań znoszą restrykcje. W Szwajcarii od dzisiaj nie trzeba już mieć certyfikatu COVIDowego, by wejść do baru lub restauracji. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 850 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 417 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


 

Słowacki rząd zapowiedział zniesienie kolejnych restrykcji sanitarnych obowiązujących w związku z pandemią COVID-19. Luzowanie obostrzeń będzie odbywać się w dwóch fazach. Pierwsza z nich rozpocznie się 28 lutego. Tego dnia przestanie obowiązywać podział na osoby zaszczepione, niezaszczepione, przetestowane i ozdrowieńców, który warunkuje obecnie dostęp do części usług. Godziny otwarcia restauracji i innych punktów usługowych zostaną wydłużone z 22.00 do do północy. Uczniowie nie będą już objęci kwarantanną po kontakcie z zakażonym w szkole.
Premier Eduard Heger zapowiedział, że kolejna faza wejdzie w życie 28 marca. “Spodziewamy się, że po tej dacie wrócimy do życia, które znaliśmy przed pandemią. Oczywiście COVID wciąż tu będzie i każdy będzie odpowiedzialny za ochronę siebie i swojego zdrowia” – zaznaczył szef słowackiego rządu. Według zapowiedzi, 28 marca mają zostać zniesione limity uczestników wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Rząd planuje też wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących noszenia maseczek. Najnowsze dane słowackiego ministerstwa zdrowia mówią o prawie 20 tysiącach zakażeń koronawirusem w ciągu doby. W szpitalach jest blisko 2,5 tysiąca chorych z COVID-19. Od wczoraj zmarły 22 zakażone osoby.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNatychmiastowe alimenty. Jakie będą ich stawki?
Następny artykułKolejne drogi zostaną wyremontowane. Zobacz listę