A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 28 128 osób. Walkę z chorobą przegrało 497 pacjentów – to najwyższa liczba zgonów w czwartej fali pandemii.

  • W szpitalach znajduje się 19 087 osób z COVID-19, w tym 1657 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

  • MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 24 927 łóżek i 2269 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 660 170 osób.

  • Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 2 934 027 zakażonych.

Koronawirus w Polsce

Do każdego, kto zadzwoni pod bezpłatny numer 989 i wyrazi zgodę na kontakt, konsultanci oddzwonią i zaproponują dogodny termin szczepienia przeciwko COVID-19 – zachęca Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ przekazał, że aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na połączenie i ułatwić zapisanie się na szczepienie przeciwko COVID-19, zmienia sposób obsługi pacjentów na infolinii 989. Ze względu na zwiększenie obsługi zapisów na szczepienie, konsultanci będą w ograniczonym stopniu udzielali ogólnej informacji o szczepieniach.

Infolinia będzie funkcjonowała zmieniony sposób w godzinach od 7.30 do 21.30 od czwartku (25 listopada) do soboty (27 listopada), a potem, w każdym kolejnym tygodniu od poniedziałku do środy.
W pozostałe dni, a także w godzinach nocnych (od 21:30 do 7:30) infolinia będzie działała w standardowy sposób – dzwoniąc pod numer 989, połączymy się z konsultantem, który zapisze na szczepienie i udzieli ogólnych informacji o szczepieniach.

Spośród ponad 40 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonanych dotąd w Polsce, najwięcej dawek – ponad 27,9 mln – podano preparatu firmy Pfizer. 5,2 mln szczepień wykonano szczepionką od AstraZeneca, 2,9 mln od Moderny, a blisko 2,3 mln – Johnson&Johnson.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, natomiast preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki. Na szczepienie przeciw COVID-19 mogą obecnie zapisywać się osoby, które ukończyły 12 lat. W czwartek spodziewana jest decyzja Europejskiej Agencji Leków ws. szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Koronawirus na świecie

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London – informuje w czwartek australijski portal news.com.au.

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu. – B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu – mówi dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London.

Nieznany dotąd wariant koronawirusa mógł wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością. – Prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS – zauważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London, który swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Science Media Center.

Eksperci, choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji, zaznaczają, że “trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji”. – Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny – komentuje dr Peacock, który równocześnie na Twitterze zaznacza, że “ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą”.

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na COVID-19.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano największą od lipca liczbę dobowych infekcji koronawirusem – blisko 4 tysiące – podał w środę wieczorem resort zdrowia tego kraju, wskazując na nadejście kolejnej fali pandemii. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do środy na COVID-19 zachorowało ponad 1,13 mln osób, a zmarło 18,3 tys. Pomiędzy wtorkiem a środą potwierdzono 17 nowych zgonów.

Z szacunków władz medycznych Portugalii wynika, że na 100 tys. obywateli przypada już 251 zakażonych osób. Resort zdrowia Portugalii podał, iż wraz z nasileniem się pandemii od 1 grudnia uruchomi największy w kraju punkt szczepień. Zostanie on usytuowany na terenie Międzynarodowych Targów Lizbońskich.

na podst. materiałów IAR/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeam DSM sięgnął po dwukrotnego medalistę olimpijskiego
Następny artykułBlisko 1500 uczestników zgłoszonych na II edycję Forum Nauki i Biznesu. Pierwszy dzień wydarzenia już za nami