W tym roku ma być już normalnie. Przynajmniej jeśli chodzi o organizowaną przez gdyński Teatr Miejski rywalizację o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Jej finał ma się odbyć jak co roku, z wyjątkiem roku ubiegłego, w maju, razem z Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych R@port.
Nic więc dziwnego, że ruszyły już przygotowania do konkursu. Zakończył się pierwszy etap zbierania tekstów, które walczyć będą o ten prestiżowy laur. Po wstępnej selekcji i odrzuceniu nadesłanych materiałów, które nie spełniały warunków formalnych, do konkursu zakwalifikowanych zostało 205 tekstów.
Na liście znaleźć można propozycje zgłoszone przez twórczynie i twórców doskonale znanych osobom, które obserwują, co dzieje się dziś w polskim teatrze. To najnowsze dramaty takich autorek i autorów jak m.in.: Andrzej Błażewicz, Beniamin M. Bukowski, Michał Buszewicz, Magdalena Drab, Julia Holewińska, Jarosław Jakubowski, Tomasz Man, Radosław Paczocha, Mateusz Pakuła, Artur Pałyga, Przemysław Wojcieszek. Nie brakuje jednak także propozycji zgłoszonych przez debiutantki i debiutantów.
Tekstami zajmie się teraz trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Po przeczytaniu nadesłanych prac wybierze ona 40, które trafią do półfinału. Ich lista ogłoszona zostanie pod koniec lutego.
Następnie ocenią je członkinie i członków Kapituły nagrody: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Wybiorą oni pięć finałowych tekstów, które zaprezentowane zostaną w formie czytań. Nazwiska finalistek i finalistów znane będą na przełomie marca i kwietnia. Finał planowany jest na 23 maja.
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna zostanie w tym roku wręczona po raz 14., laureatka albo laureat otrzymają pamiątkową statuetkę w formie kostki oraz 50 tys. zł. Ustanowiony przez prezydenta Gdyni laur jest dziś jedną z najbardziej prestiżowych nagród w polskim teatrze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS