Ministerstwo Zdrowia chce przyznaczać limity przyjęć na studia lekarskie 4 uczelniom, które były ostatnio kontrolowane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Decyzję taką podjęto po przedstawieniu przez PKA audycie.
Kolejne uczelnie rozpoczną kształcenie medyczne w tym roku
Kolejne 4 uczelnie rozpoczną kształcenie medyczne od roku akademickiego 2024/2025. Po ponownej kontroli PKA, pozytywną opinię, a tym samym zielone światło na uruchomienie kierunków lekarskich otrzymały:
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku – Białej,
- Akademia WSB,
- Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
- Politechnika Wrocławska.
Po ogłoszeniu decyzji Komisji Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przyznać tym placówkom limity przyjęć na studia lekarskie. Zgodnie z rozporządzeniem będzie dodatkowych 196 miejsc na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim na kierunku lekarskimi oraz 17 miejsc na studia niestacjonarne w języku polskim na kierunku lekarskim. Podział ich wśród uczelni prezentuje się następująco:
- 36 miejsc stacjonarnych i 17 miejsc niestacjonarnych Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku – Białej,
- 60 miejsc stacjonarnych – Akademia WSB,
- 60 miejsc stacjonarnych – Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
- 40 miejsc – Politechnika Wrocławska.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia czytamy również, że z uwagi na powstanie nowego kierunku w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, na którym mogą kształcić się osoby przygotowujące się do wykonywania zawodu lekarza dentysty, zdecydowano o zwiększeniu liczby miejsc o 48 na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim na tym kierunku.
5 uczelni musi jeszcze się napracować, aby ruszyć ze studiami lekarskimi
Z opublikowanego przez PKA audytu oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia wynika, że 4 z kontrolowanych przez Komisję uczelni otrzymały ponownie negatywną opinię. Są to:
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu,
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.
– Identyczną decyzję podjęto w odniesieniu do Uniwersytetu w Siedlcach, w przypadku którego proces oceny nie został formalnie zakończony, jednak eksperci PKA stwierdzili istotne uchybienia – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia szefowej resortu zdrowia.
Komentarze Porozumienia Rezydentów do audytu PKA
Wyniki kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej na niektórych uczelniach, które dostały pozwolenie na prowadzenie studiów medycznych dosadnie skomentowało Porozumienie Rezydentów. Organizacja od początku przygląda się procesowi masowego otwierania kierunków lekarskich i nie raz już krytycznie odnosiła się do podejmowanych w tym temacie działań.
– Niepokoi jednak plan dla tych 4 (potencjalnie 5) uczelni. Zamiast zamknąć je Ministerstwo planuje tam jedynie wstrzymać rekrutację na rok! Takie rozwiązanie uważamy za niedostateczne. W dalszym ciągu będą tam kształceni studenci, którzy rozpoczęli naukę rok temu i od października zaczną drugi rok. W naszej ocenie żaden student nie powinien być kształcony na kierunku z negatywną oceną PKA – czytamy we wpisie na Linkedinie Porozumienia Rezydentów.
Organizacja dodaje, że z uczelni, którym przyznano limity, tylko Akademia WSB otrzymała pozytywną ocenę na pełen cykl kształcenia. Pozostałym wydano warunkowe pozytywne oceny na rok lub 2 lata.
– Z jednej strony odczuwamy dużo radości, wierzymy, że bez naszych działań nie doszłoby do audytu i takich decyzji w nim. Z drugiej strony czujemy frustrację na decyzję resortu by na uczelniach z negatywną oceną jedynie wstrzymać rekrutację – podkreśla Porozumienie Rezydentów.
Polecamy także:
Limity przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym
PKA sobie, MEiN sobie. Jak wygląda dzisiaj otwieranie kierunków lekarskich?
Porozumienie Rezydentów alarmuje w kwestii jakości kształcenia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS