W Polsce wykonano ponad 4,9 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,7 mln drugą dawką – wynika z danych resortu zdrowia. Minionej doby podano 85 261 dawek. To znacznie niższa liczba, niż dane z poprzedniego dnia, gdy informowano o podaniu 149 828 zastrzyków. Tymczasem rząd informuje, że już od kwietnia będzie możliwe wykonywanie 10 mln szczepień miesięcznie.
Epidemia w kraju przybiera na sile. W sobotę odnotowano najwyższą do tej pory liczbę hospitalizowanych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Zajętych jest 71 proc. dostępnych miejsc w szpitalach i 73 proc. respiratorów tzw. covidowych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.
Dotychczas wykonano w naszym kraju 4 983 494 szczepień, z czego 3 213 724 to szczepienia pierwszą dawką, a 1 769 770 – drugą.
Po iniekcjach zgłoszono łącznie 5084 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce zastrzyki przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 6286 dawek.
Do naszego kraju trafiło łącznie 5 792 900 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek.
Minionej doby podano w Polsce 85 261 dawek. To znacznie niższa liczba, niż dane z poprzedniego dnia, gdy informowano o podaniu 149 828 zastrzyków.
Tymczasem rząd informuje, że już w kwietniu będzie możliwe wykonywanie nawet 10 mln szczepień miesięcznie.
“Co poprawiliście, co zmieniliście, jaki jest pomysł na zdecydowanie więcej szczepień w weekendy i poniedziałki?” – zapytał na Twitterze poseł Tomasz Zimoch, który kilka dni temu dołączył do koła parlamentarnego Polski 2050 Szymona Hołowni.
W odpowiedzi Centrum Informacyjne Rządu poinformowało: “Rozszerzane są uprawnienia do przeprowadzania szczepień (farmaceuci), jak i kwalifikacji na szczepienia. Zwiększy się też liczba szczepionek, które dotrą do Polski i będą stabilniejsze. Zoptymalizowano również system rejestracji i dystrybucji. Możemy podać nawet 10 mln / m-sc”.
Jak podkreślono, przyspieszenie w szczepieniach powinno być widoczne w kwietniu. “Zmiany dotyczą całego procesu – nie samych weekendów” – podkreślono.
W związku z doniesieniami o groźnych powikłaniach po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca i decyzji niektórych krajów, by wstrzymać szczepienia tym preparatem, część pacjentów nie stawiała się w na umówione terminy szczepień. Taka sytuacja miała miejsce np. w krakowskim szpitalu MSWiA. W środę tamtejsi lekarze informowali, że … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS